CAVITE List of Local Candidate - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Sunday, 31 January 2016

CAVITE List of Local Candidate

Guidelines for Verification

  1. The Certified List of Candidates (List), as posted, is merely an initial List and subject to editing.
  2. All candidates are enjoined to check their names, specifically their Names to Appear on the Official Ballot, in the List.
  3. Any request for correction, if allowed, shall be communicated to the Regional Election Director, Provincial Election Supervisor, or Election Officer concerned in writing until 21 January 2016. The Election Officer shall in turn, submit a memorandum to the Law Department, by the fastest means of communication with regard to the request for correction.
  4. The Law Department shall determine whether or not the request for correction is allowed.
  5. The List is subject to the outcome of the various cases/issues pending before the Commission.
PROVINCIAL GOVERNOR - CAVITE
  1. BALANZAG, RICHARD (IND)
  2. BER ADO, BONG (IND)
  3. BORRAL, OBET (IND)
  4. REMULLA, BOYING (UNA)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR - CAVITE
  1. BENCITO, IRENE (IND)
  2. DE ASIS, EDDIE (IND)
  3. REVILLA, RAMON JOLO III (LAKAS)
  4. SAULOG, SEVERINA (IND)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE FIRST DISTRICT
  1. CARRERA, REBEN (NPC)
  2. DEL ROSARIO, MICHAEL (IND)
  3. ENRIQUEZ, RYAN (UNA)
  4. GANDIA, GILBERT (UNA)
  5. GO, CRIS (LP)
  6. NARVAEZ, WILLIAM WEE (NPC)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE SECOND DISTRICT
  1. ALEJO, LUCIO IV (LP)
  2. FABIAN, REY (LAKAS)
  3. FRANCISCO, ROSALINA (LP)
  4. GAWARAN, ABA (LAKAS)
  5. MERCADO, HONESTO JR. (IND)
  6. RAGASA, CORNELIO (NUP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE THIRD DISTRICT
  1. NATO, LARRY (LP)
  2. SAQUILAYAN, HOMER (IND)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE FOURTH DISTRICT
  1. ENCABO, VALE (NUP)
  2. GUIMBAANUN, LAUT (PBM)
  3. LARA, RUDY (NUP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE FIFTH DISTRICT
  1. AMUTAN, MARCOS (UNA)
  2. REYES, IVEE JAYNE (UNA
  3. TENEDERO, DOMENG (NUP)
MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE SIXTH DISTRICT
  1. BOCALAN, DAKILA JR. (IND)
  2. DE SAGUN, JUN (IND)
  3. DEL ROSARIO, MUNDING (UNA)
  4. GREPO, FELIX (NUP)
MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAVITE SEVENTH DISTRICT
  1. AMBION, RAINIER (LP)
  2. MANAHAN, JASMIN (IND)
  3. VARIAS-VIDALLON, REINALYNE (UNA)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE FIRST DISTRICT
  1. ABAYA, BOYBLUE (LP)
  2. GRANADOS, MOMMY MARINA (NPC)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE SECOND DISTRICT
  1. BUENA, MARK ORLINE (LP)
  2. REVILLA, STRIKE (LAKAS)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE THIRD DISTRICT
  1. ADVINCULA, AA (LP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE FOURTH DISTRICT
  1. BARZAGA, JENNY (NUP)
  2. MANZANO, ALEN (IND)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE FIFTH DISTRICT
  1. LOYOLA, ROY (LP)
  2. MADLANSACAY, RUBEN (NP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE SIXTH DISTRICT
  1. FERRER, LUIS IV (NUP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAVITE SEVENTH DISTRICT
  1. TOLENTINO, BAMBOL (LP)

ALFONSO List of Local Candidate


MAYOR - ALFONSO
  1. RODIS, RAUL (IND)
  2. VARIAS, ANTONIA (NPC)
  3. VARIAS, VIRGILIO (LP)

VICE-MAYOR - ALFONSO
  1. CASTRO DE, JUSTINIANO (LP)
  2. CREDO, MANOLITO (IND)
  3. SALAMAT, RANDY (IND)

COUNCILOR - ALFONSO
  1. CREDO, ELPIDIO (LP)
  2. FAJARDO, LARRY (IND)
  3. JECIEL, MARIANO (LP)
  4. MANALO, MEYNARDO (UNA)
  5. MARJES, CHARLIE (UNA)
  6. PANGANIBAN, AGNES (UNA)
  7. PEL, MADONA (LP)
  8. PEÑANO, JORGE (IND)
  9. RIVERA, CAROLINA (LP)
  10. ROM, MARIETTE (LP)
  11. ROMASANTA, FRANCIS (IND)
  12. RONSAIRO, JOEL (IND)
  13. VARIAS, JESSIE (IND)

AMADEO List of Local Candidate


MAYOR - AMADEO
  1. AMBAGAN, ALBERT SR. (LP)
  2. BAWALAN, ELPIDIO (NP)
  3. BAYAS, AUGUST (NPC)
  4. VILLANUEVA, BENJARDE (UNA)

VICE-MAYOR - AMADEO
  1. BEBE, AUGUSTO JR. (NPC)
  2. IYAYA, JOEL (LP)
  3. TONGSON, RENE (NP)
  4. VIADO, RADING (UNA)

COUNCILOR - AMADEO
  1. AMBAT, CHARLES EMMANUEL (UNA)
  2. AMBAT, RENE (NPC)
  3. AMBION, MAYNARD (LP)
  4. AMBION, VETHA (NP)
  5. AMBON, ALICIA (NP)
  6. ANACAY, SUSAN (LP)
  7. ANCAJAS, HERSAM JR. (NPC)
  8. ANCANAN, HENRY (NP)
  9. BANTOG, BAYANI (UNA)
  10. BAUTISTA, EDGAR (NPC)
  11. BAWAG, DANIEL (NP)
  12. BAWALAN, NELSON (NP)
  13. BAYANI, RAUL (NP)
  14. BAYBAY, ALVIN (LP)
  15. BAYOT, ADAM LESTER (UNA)
  16. BAYOT, DONDIE (LP)
  17. BAYOT, FERNANDO (LP)
  18. BAYOT, JUNEL (UNA)
  19. BERGADO, ALFREDO (UNA)
  20. CABLAIDA, KERVIN (NPC)
  21. CANDARE, CHRISTIAN (NPC)
  22. DIOKNO, WILMER (NPC)
  23. DIONISIO, ROWILSON (UNA)
  24. ESGUERRA, MARK ANTHONY (NPC)
  25. LEACHON, MAYRINE (NP)
  26. LEGASPI, JOSEPH (LP)
  27. LUMANDAS, RICHARD (NPC)
  28. MENDOZA, MICAKRYSTEL (NP)
  29. PANGANIBAN, ZALDY (LP)
  30. QUEROL, FRANK (UNA)
  31. VILLANUEVA, JERRY (UNA)
  32. VILLANUEVA, YOLANDA (LP)

BACOOR List of Local Candidate


MAYOR - BACOOR
  1. MALVAR, EDWIN (LP)
  2. MERCADO-REVILLA, LANI (LAKAS)
  3. REMULLA, ANDOY (NUP)

VICE-MAYOR - BACOOR
  1. DEL ROSARIO, JUN (LP)
  2. REYES, ALLEN (NUP)
  3. SARINO-EVARISTO, KAREN (LAKAS)

COUNCILOR - CAVITE BACOOR CITY FIRST DISTRICT
  1. ANTONIO, ANGELITO (LP)
  2. BAUTISTA, MIKE (LAKAS)
  3. BAUTISTA, ROWENA (LAKAS)
  4. CABRERA, MAXIMO (IND)
  5. DE CASTRO, VENUS (LAKAS)
  6. FRANI, DANILO (LP)
  7. GARCIA, ALEX911 (NUP)
  8. GAWARAN, EDWIN (LAKAS)
  9. GAWARAN, GARRY (NUP)
  10. GUTIERREZ, ALEX (LAKAS)
  11. LACSON, NORMAN (NUP)
  12. MADALE, NORLINDA (LP)
  13. MANALILI, JAMES (LP)
  14. MIRA, ELY (LP)
  15. OCAMPO, JAIME (LP)
  16. OCAMPO, LHOU (NUP)
  17. PAEZ, DANNY (IND)
  18. PAMARAN, BAYANI JR. (IND)
  19. PAMARAN, LUIS (NUP)
  20. RAMOS, ZAIREL (NUP)
  21. SOLIS, KAP (LAKAS)

COUNCILOR - CAVITE BACOOR CITY SECOND DISTRICT
  1. ADVINCULA, JUN (LAKAS)
  2. ALMARIO, JOSE JR. (LP)
  3. ASUNCION, YOLANDO (LP)
  4. DE LEON, BOY (LAKAS)
  5. DE QUIROZ, TOTO (NUP)
  6. GAYAMO, ANALIZA (LP)
  7. GUTIERREZ, KING (LAKAS)
  8. JAVIER, DIBOY (NUP)
  9. JAVIER, ROBERT (LAKAS)
  10. LACHICA, FERNANDO (LP)
  11. LEGASPI, DANNY (NUP)
  12. LOPEZ, DENIS (IND)
  13. MONTES, TED (NUP)
  14. NATO, ISONG (NUP)
  15. NOLASCO, GUDING (LAKAS)
  16. PALABRICA, REY (LAKAS)
  17. PLATILLA, LEOPOLDO (LP)
  18. SALAZAR, GEORGE (IND)
  19. SAPANHILA, JAY (NUP)
  20. SAQUITAN, TING (IND)
  21. SILVA, TRANQUILINO (LP)

CARMONA List of Local Candidate


MAYOR - CARMONA
  1. ATIENZA, ROSA (IND)
  2. CARPIO, JOSE (IND)
  3. LOYOLA, DAHLIA (LP)

VICE-MAYOR - CARMONA
  1. REYES, ITOY (LP)
  2. TENEDERO, LOLITA (IND)

COUNCILOR - CARMON
  1. ACBAY, MAX (LP)
  2. HEBRON, FLORITA (IND)
  3. HUGO, OBET (LP)
  4. INES, CESAR JR. (LP)
  5. LONTOK, BOBBY (LP)
  6. LOYOLA, OYET (LP)
  7. MANARIN, TATANG (LP)
  8. OCAMPO, HATAW (LP)
  9. ORTIZ, BERNIE (LP)
  10. PEREZ, SEVERIANO (IND)

CAVITE CITY List of Local Candidate


MAYOR - CAVITE CITY
  1. BORROMEO, VICTOR (IND)
  2. CONSIGO, PENCHIE (LP)
  3. PAREDES, TOTIE (UNA)

VICE-MAYOR - CAVITE CITY
  1. CHUA, DENVER (UNA)
  2. DE LEON, OBET (LP)

COUNCILOR - CAVITE CITY
  1. BARRON, IAN (UNA)
  2. BERNAL, DENNIS (UNA)
  3. CAJULIS, NIKA (UNA)
  4. CAMARSE, COY (UNA)
  5. DE GUZMAN, EDDIE JR. (LP)
  6. DE GUZMAN, JP (UNA)
  7. ENRIQUEZ, ROMEL (UNA)
  8. ESTOY, RAYMUNDO JR. (LP)
  9. GREPO, EJAY (LP)
  10. HERRERA, LEEANN (LP)
  11. LU, MICHAEL (LP)
  12. MARTIN, JEFFERY (LP)
  13. NIETO, JOEY (LP)
  14. NOVERO, JUN (LP)
  15. NUGUID, JAMES (UNA)
  16. PONSONES, MIKE (UNA)
  17. PRESA, ELMER (LP)
  18. RUSIT, RALEIGH (UNA)
  19. SALEGUMBA, TIM (IND)
  20. SALOMON, DHEY (IND)
  21. TIRONA, EDMUND (LP)
  22. URUBIO, BAM (UNA)

DASMARIÑAS List of Local Candidate


MAYOR - DASMARIÑAS
  1. BARZAGA, PIDI (NUP)
  2. BELTRAN, AMADO (IND)
  3. CAMPOS, WILIHARDO (IND)
  4. DEL ROSARIO, ARNEL (IND)
  5. GATUS, WILLY (IND)
  6. PADILLO, JIGZ (IND)

VICE-MAYOR - DASMARIÑAS
  1. FRANI, JESS (UNA)
  2. MANGUBAT, REX (NUP)

COUNCILOR - DASMARIÑAS
  1. ALEDIA, ERIC (NUP)
  2. ATIENZA, ERICK (NUP)
  3. AUSTRIA, NICKOL (NUP)
  4. BAUTISTA, HONORIO (IND)
  5. BUGAOAN, JEFF (IND)
  6. CAMPANO, PILO (NUP)
  7. CANAYNAY, REY (NUP)
  8. DELA CUESTA, JUN (NUP)
  9. ENCABO, RESTY (NUP)
  10. GARCIA, AKE (NUP)
  11. HUGO, ELOY (NUP)
  12. ISO, MUHAMMAD (IND)
  13. NOORA, BUGOY (NUP)
  14. REYES, MARTIN (NUP)
  15. TAPAWAN, TAGUMPAY (NUP)
  16. VALLEJOS, ROLLY (IND)

 GEN. MARIANO ALVAREZ Listof Local Candidate


MAYOR - GEN. MARIANO ALVAREZ
  1. CABUHAT, PERCY (NPC)
  2. ECHEVARRIA, WALTER JR. (LP)
  3. VIRATA, ONA (IND)

VICE-MAYOR - GEN. MARIANO ALVAREZ
  1. CALIX, RUEL (IND)
  2. GUTIERREZ, AISA (NPC)
  3. TORRES, MARICEL (LP)

COUNCILOR - GEN. MARIANO ALVAREZ
  1. ABUEG, AL (LP)
  2. ALMORO, TONY (NPC)
  3. ANGELES, ERWIN (NPC)
  4. AYALA, DENNIS (LP)
  5. BACANTO, EDUARDO JR. (NPC)
  6. BOLONGON, ALEX (IND)
  7. CADION, JULIO (IND)
  8. ESTUYE, ALLAN (LP)
  9. EVANGELISTA, JACK ROA (NPC)
  10. FERMANTE, VIC (IND)
  11. FLORES, BEN (IND)
  12. GRABILLO, PASTOR JR. (NPC)
  13. GUNIO, DOMENG (IND)
  14. LACSON, LITO (IND)
  15. LARA, RICHARD (NPC)
  16. LEE, JOHNSON (IND)
  17. PAYCANA, ANGIE (LP)
  18. PERA, BERT (LP)
  19. RIVERA, JOJO (LP)
  20. ROQUIÑO, BUBOY (IND)
  21. SAMBRANO, ARCHIE (LP)
  22. SEVILLA, BONG (NPC)
  23. SOLIS, CEASAR ANTHONY (IND)
  24. TUATIS, RENAN (NPC)
  25. VILLANUEVA, ALLAIN (IND)
  26. VIRATA, JOVY (IND)
  27. VIRATA, MIKE (LP)

GENERAL EMILIO AGUINALDO List Local Candidate


MAYOR - GENERAL EMILIO AGUINALDO
  1. BENCITO, DANILO (UNA)
  2. GLORIOSO, CESAR (LP)

VICE-MAYOR - GENERAL EMILIO AGUINALDO
  1. GOLFO, LOUEL (NP)
  2. VILLA, APOLONIO (LP)

COUNCILOR - GENERAL EMILIO AGUINALDO
  1. ANGAT, ANTONIO (LP)
  2. ANGAT, LIBRADO (NP)
  3. BENCITO, BEVAN ALI (UNA)
  4. BERATIO, HAJJI FLOR V (NP)
  5. BINAUHAN, RICARDO (LP)
  6. CASABUENA, RUFINO (NP)
  7. DINGLASAN, NONILON (LP)
  8. FILIPINO, GREGORIO (UNA)
  9. GLEAN, ALLAN (LP)
  10. GLEAN, DENNIS (LP)
  11. GONZALES, ROEL (LP)
  12. IKAN, LANDO (LP)
  13. INCOGNITO, LEONARDO (UNA)
  14. MENDOZA, RICARDO (NP)
  15. MOJICA, ROLANDO (UNA)
  16. NITURA, ARIEL (LP)
  17. PAPA, EFREN (IND)

GENERAL TRIAS CITY List of Local Candidate


MAYOR - GENERAL TRIAS CITY
  1. FERRER, ANTONIO (NUP)
  2. JUBILO, ANNALYN (NPC)
VICE-MAYOR - GENERAL TRIAS CITY
  1. PARIN, REYNALDO (NPC)
  2. SISON, MORIT (NUP)
COUNCILOR - GENERAL TRIAS CITY 
  1. ALONSAGAY, ANNIE (NPC)
  2. AMANTE, MARIO (NUP)
  3. AYOS, FLORENCIO (NUP)
  4. CARAMPOT, JOWIE (NUP)
  5. CUSTODIO, CRIS (NUP)
  6. ESCUADRO, JOSELITO (NPC)
  7. FORTUNO, ANDY (NPC)
  8. GRANADOS, HERNANDO (IND)
  9. GREPO, GARY (NUP)
  10. LABUGUEN, JONAS (NUP)
  11. LOZARES, VIVENCIO JR. (IND)
  12. MALUBAY, MICHAEL (NPC)
  13. MARTINEZ, TEY (NUP)
  14. NOCON, ANDY (NPC)
  15. PORTO, PRIMITIVO (NPC)
  16. PRIA, ORIO (NPC)
  17. PRIMERO, MANOLITO (NPC)
  18. SALAZAR, KERBY (NUP)

IMUS List of Local Candidate

MAYOR - IMUS
  1. ASTILLERO, A.A. (IND)
  2. HERRERA, KIKO (LAKAS)
  3. MALIKSI, EMMANUEL (LP)
VICE-MAYOR - IMUS
  1. CANTIMBUHAN, ONY (LP)
  2. JARO, SHERNAN (IND)
COUNCILOR - IMUS
  1. ABELARDO, LORNA (IND)
  2. ALARCON, PAENG (IND)
  3. ALMARIO, LUIS (IND)
  4. AMPOSTA, VINCE (LP)
  5. ARGUELLES, MON (LP)
  6. ASISTIO, JEFFREY (UNA)
  7. DE QUIROZ, OCA (LP)
  8. DEOCADIS, L.A. (LP)
  9. FERRIOL, EUNICE (LP)
  10. JARO, LLOYD EMMAN (LP)
  11. KALINGAG, GE AR (IND)
  12. LACSON, DENNIS (LP)
  13. PAREDES, ANGEL (IND)
  14. REYES, ARGEL (LP)
  15. ROPETA, TOTIE (LP)
  16. SAQUILAYAN, EDGARDO (UNA)
  17. SAYAROT, DARLON (LP)

INDANG List of Local Candidate

MAYOR - INDANG
  1. CASTILLO, ELEUTERIO SR. (IND)
  2. ESPINELI, LINETH (IND)
  3. FIDEL, PECTO (UNA)
  4. FIDEL, VERGEL (LP)
  5. SILAO, ILUMINADA (NPC)
  6. TEPORA, JAIME (IND)
VICE-MAYOR - INDANG
  1. HERRERA, RAFAEL JR. (IND)
  2. QUIAMBAO, RAQUEL (IND)
  3. RODIL, BAYANI (LP)
  4. RODIL, SAMMY (UNA)
  5. ZAFRA, REY (NPC)
COUNCILOR - INDANG
  1. ATAS, TEOFILA (NPC)
  2. BAES, RICARDO JR. (IND)
  3. BAES, RUPERTO (UNA)
  4. BERNARTE, ROBINSON (UNA)
  5. BUHAY, VIRGILIO JR. (LP)
  6. CAYAO, JOHN MARK (NUP)
  7. CELORIO, BURGO (IND)
  8. CRIZALDO, MARIO (IND)
  9. CUBILLO, EFREN (LP)
  10. ENAAMI, PATS (NPC)
  11. EYAYA, PERLA JOSEPHINE (NPC)
  12. FERAER, KEANN (NPC)
  13. FERANIL, SONNY (UNA)
  14. FERRER, ALBERTO (IND)
  15. KASAYSAYAN, AVE (UNA)
  16. LAMBAN, LHIKZ (IND)
  17. LOPEZ, ESTELITA (LP)
  18. LOPEZ, PEDRO (IND)
  19. MALUBAY, BENJIE (IND)
  20. MENDOZA, RENATO (NPC)
  21. MIRANDA, ANDREI (LP)
  22. MOJICA, CESAR (UNA)
  23. MOJICA, PRIMO (LP)
  24. MORALES, FEDERICO (IND)
  25. NOVA, DERECK (NPC)
  26. PANGANIBAN, MARTIN (UNA)
  27. PELLE, ALEJANDRO (IND)
  28. PENUS, ARLENE (IND)
  29. PULIDO, RAMIRO (LP)
  30. QUIAMBAO, DENMARK (IND)
  31. RODIL, VIRGILIO (LP)
  32. ROMEA, PEDRO (NPC)
  33. SAMONTE, REYNALDO (UNA)
  34. SILAN, PINKY (IND)
  35. TELMO, JOSE PAOLO (NPC)
  36. TELMO, MICHAEL ANGELO (IND)
  37. TORRES, ELMER (IND)
  38. VEJERANO, RESTY (LP)

KAWIT List of Local Candidate 

MAYOR - KAWIT
  1. ABAYA, DOC PAUL (LP)
  2. AGUINALDO, ANGELO EMILIO (NPC)

VICE-MAYOR - KAWIT 
  1. BERNAL, ARMAN (UNA)
  2. BUNAG, ALVIN (NPC)

COUNCILOR - KAWIT
  1. ARELLANO, ROSSELL (NPC)
  2. BAUTISTA, JIMBO (NPC)
  3. CAIMOL, MEDEL (UNA)
  4. CAJIGAS, BONG (IND)
  5. COSME, ELNA (LP)
  6. GANDIA, JYGS (UNA)
  7. JARIN, JERRY (NPC)
  8. MONZON, HERNAN (NPC)
  9. NOLASCO, ELIROSE (LP)
  10. PULIDO, DEBBIE (NPC)
  11. REPOLLO, EDGARDO (NPC)
  12. RESURRECCION, JESSICA (LP)
  13. SAMALA, JUNBIE (NPC)
  14. SAPIDA, JUN (NPC)
  15. TIONGCO, ROLLY (LP)
  16. TUAZON, EMAN (LP)
  17. VICTA, SIMON (LP)

MAGALLANES  List of Local Candidate

MAYOR - MAGALLANES
  1. GENIO, DELFIN (LP)
  2. MALIGAYA, JASMIN (UNA)
VICE-MAYOR - MAGALLANES
  1. DIMAPILIS, RENATO (LP)
  2. SISANTE, EDWIN (UNA)
COUNCILOR - MAGALLANES
  1. ABUEL, LINDA (LP)
  2. ANTAZO, JESS (LP)
  3. ATIENZA, WILSON (UNA)
  4. BERATIO, NAPO (LP)
  5. BERGADO, IMELDA (LP)
  6. BILUGAN, WILLIAM (UNA)
  7. DE RAYA, LITO (IND)
  8. DIONES, CHARITO (LP)
  9. HIERCO, DOC LADO (IND)
  10. HIERCO, ELSIE (UNA)
  11. LOYOLA, NESTOR (UNA)
  12. MASANGKAY, RENE (IND)
  13. RAMOS, ATO (UNA)
  14. SIGNO, PEPE (LP)
  15. SISANTE, AINA (UNA)
  16. SISANTE, MARCELO (LP)
  17. TAFALLA, TURING (UNA)
  18. VIDALLO, ISKO (UNA)
  19. VILLANUEVA, RENATO (LP)

MARAGONDON List of Local Candidate

MAYOR - MARAGONDON
  1. BERSABE, ALFREDO (NUP)
  2. RILLO, REYNALDO (LP)
VICE-MAYOR - MARAGONDON
  1. ANGELES, PINBOY (UNA)
  2. RILLO, BONN (NUP)
COUNCILOR - MARAGONDON 
  1. ANGELES, ANGELITO (UNA)
  2. ANGELES, ARNEL (NUP)
  3. ANGELES, DANNY (LP)
  4. ANGUE, JOEL (NUP)
  5. AQUINO, RAULITO (UNA)
  6. ARCA, LAURENCE (UNA)
  7. CORPUS, PASTOR ROMY (IND)
  8. DE JOYA, LITA (IND)
  9. DIÑO, EDUARDO (NUP)
  10. DIÑO, ERVIN (IND)
  11. DIÑO, ESEL (LP)
  12. GULAPA, REAGAN (NUP)
  13. LAÑEZ, LAMBERTO (NUP)
  14. LUCERNA, VICTOR (LP)
  15. MALIMBAN, ALBERT (UNA)
  16. MANALO, ROMEL (LP)
  17. PERIO, JOEL (NUP)
  18. RAMIREZ, FREDERICK (NUP)
  19. RILLO, RIZALDY (NUP)
  20. SANTOS, REYNALDO (IND)
  21. VILLANUEVA, KAP ALEX (IND)

MENDEZ (MENDEZ-NUÑEZ) List of Local Candidate

MAYOR - MENDEZ (MENDEZ-NUÑEZ)
  1. VIDA, ERIC (UNA)
VICE-MAYOR - MENDEZ (MENDEZ-NUÑEZ)
  1. DIMAPILIS, LOIDA (NUP)
  2. MENDOZA, FRANCISCO JR. (UNA)
COUNCILOR - MENDEZ (MENDEZ-NUÑEZ)
  1. BAY, CARMELITA (UNA)
  2. BOBADILLA, EDEN (UNA)
  3. DIAZ, DOMINADOR (NUP)
  4. DIMAPILIS, RAYGAN (UNA)
  5. DIMAPILIS, RENATO (IND)
  6. LIGSA, ALFREDO (LP)
  7. MARAAN, PEPE (NP)
  8. NOLASCO, BONG (NP)
  9. NOVENO, DANNY (UNA)
  10. PEREY, RONALD RHEY (UNA)
  11. RICAFORT, FLORENIO (IND)
  12. ROCILLO, RONNIE (UNA)
  13. ROMERA, MARTE (LP)

NAIC List of Local Candidate

MAYOR - NAIC
  1. DUALAN, JUNIO (UNA)
VICE-MAYOR - NAIC
  1. CASTILLO, RODRIGO (UNA)
  2. PANGILINAN, ROGER (NUP)
  3. UNAS, JOY (IND)
COUNCILOR - NAIC 
  1. BUENAFLOR, ROMULO (IND)
  2. CARTA, ANITA (UNA)
  3. CUARTERO, ERWIN (NUP)
  4. DAGASDAS, MAXIMO (UNA)
  5. HINAHON, ROLLIE JAN (NUP)
  6. LOYOLA, TOBOY (UNA)
  7. NAZARENO, NAPOLEON V (UNA)
  8. NAZARENO, SJ (UNA)
  9. PAGDANGANAN, NIKKO (IND)
  10. POBLETE, PIA (UNA)
  11. SUGUE, GERALD (NUP)
  12. VILLAR, DOC (UNA)
  13. WAKAY, DING (UNA)

NOVELETA List of Local Candidate

MAYOR - NOVELETA
  1. CHUA, DINO (UNA)
  2. SANTAMARIA, DINDO (IND)
VICE-MAYOR - NOVELETA
  1. MANALO, DAVE (NP)
  2. TORRES, DONY (LP)
COUNCILOR - NOVELETA
  1. ALVAREZ, BOY (UNA)
  2. ALVAREZ, KON (NP)
  3. BERNAL, KATE (LP)
  4. CEREZO, ELLEN (LP)
  5. CHUA, DAVEY (IND)
  6. CUEVAS, BONG (IND)
  7. LEDESMA, BENJAMIN (NP)
  8. LONTOC, EMI (LP)
  9. MAGAT, ELVIE (UNA)
  10. OLIDAN, LEAH (UNA)
  11. PALUSTRE, PALU (LP)
  12. REBOLLAR, MARJORIE (LP)
  13. REYES, RODEL (IND)
  14. SALUD, CESAR (IND)
  15. SAQUI, RANDY (IND)
  16. SARIA, RICKY (NP)
  17. VILLENA, GLENN (UNA)

ROSARIO List of Local Candidate

MAYOR - ROSARIO
  1. ABUTAN, RENATO (UNA)
  2. RICAFRENTE, JOSE VOLTAIRE (LP)
VICE-MAYOR - ROSARIO
  1. HERNANDEZ, JHING-JHING (NP)
  2. RICAFRENTE, JOSE JR. (LP)
COUNCILOR - ROSARIO 
  1. ABUTIN, GITO (UNA)
  2. ANDICO-MALABANAN, ETHEL (LP)
  3. AQUINO, BRYAN (LP)
  4. ARAÑAS, ONIE (IND)
  5. ARAO, MENELEO JOSE (IND)
  6. BADIDLES, JUN (LP)
  7. CONVENTO, ROLAND (LP)
  8. DELA CRUZ, ROBERT (LP)
  9. ENRIQUEZ, POMPPIE (IND)
  10. ESTORES, ALEX TINGGA (UNA)
  11. GIONGCO, MICHAEL (LP)
  12. LUNA, MAO (LP)
  13. MORABE, FRANKLIN (IND)
  14. RAMOS, MA. LANI (NP)
  15. VELARDE, MARK JAY (LP)
  16. VIRATA, JIGGER RYAN (UNA)

SILANG List of Local Candidate

MAYOR - SILANG
  1. LOYOLA, GIE (IND)
  2. LOYOLA, GIGI (LP)
  3. POBLETE, OMIL (UNA)
VICE-MAYOR - SILANG
  1. BELAMIDE, AIDEL PAUL (UNA)
  2. VELAZCO, ARI (LP)
COUNCILOR - SILANG
  1. ABAD, CRIS (IND)
  2. AMBITA, DA (LP)
  3. AMUTAN, FERDY (NP)
  4. BATINGAL, LUIS JR. (NP)
  5. BEJOSANO, TIN (LP)
  6. DE CASTRO, LAMBING (LP)
  7. DE JESUS, LUCIANO (UNA)
  8. DELOS SANTOS, FERDIE (LP)
  9. DESINGAÑO, PEPING (NP)
  10. DONEZA, ISANG BAGSAK (UNA)
  11. GARCIA, COKIAT (IND)
  12. LAURELES, EDDIEL (IND)
  13. PAGKALINAWAN, ED (LP)
  14. PATAWE, NESTOR (UNA)
  15. POBLETE, ARMAN (NP)
  16. POBLETE, NOLI (LP)
  17. TOLEDO, MAT (UNA)
  18. TOLENTINO, ALLAN (LP)
  19. VELASCO, NEIL (LP)

 TAGAYTAY List of Local Candidate

MAYOR - TAGAYTAY CITY
  1. TOLENTINO, AGNES (LP)
VICE-MAYOR - TAGAYTAY CITY
  1. AMBION, MOK (LP)
COUNCILOR - TAGAYTAY CITY
  1. AUSTRIA, MARCING (LP)
  2. BATINO, CLARO (LP)
  3. DIMARANAN, ONYONG (LP)
  4. LEGEZA, MARK (IND)
  5. LUNA, TSIBONG (IND)
  6. MARASIGAN, YOLLY (LP)
  7. MENDOZA, STEVE (LP)
  8. PELLO, PATRICIO (LP)
  9. SARABIA-TOLEDO, LORNA (LP)
  10. TIBAYAN, JOEL (LP)
  11. VERGARA, GENER (LP)
  12. ZAIDE, BOYET (LP)

TANZA List of Local Candidate

MAYOR - TANZA
  1. ARAYATA, GENGEN (LP)
  2. PACUMIO, YURI (UNA)

VICE-MAYOR - TANZA
  1. ARAYATA, MARCUS ASHLEY (LP)
  2. DIOSANA, JOEL (IND)
  3. DONES, ALEXIS (UNA)

COUNCILOR - TANZA 
  1. ARCA, JOSELITO (LP)
  2. CABERO, ANA (LP)
  3. DAZO, ALLAN (UNA)
  4. DE PERALTA, SANDY (UNA)
  5. DEL ROSARIO, ANTONIO JR. (UNA)
  6. DEL ROSARIO-MORALES, ICEL (UNA)
  7. DIMARANAN, GIGI (LP)
  8. DONES, EFREN (LP)
  9. FELIZARDO, MICHAEL (LP)
  10. LANGIT, LITO (UNA)
  11. MURILLO, VICTOR (UNA)
  12. OCAT, MARYLINDA (LP)
  13. RIVERA, ROLANDO (LP)
  14. TORRES, EMILIO JR. (UNA)
  15. TORRES, EUSEBIO (LP)
  16. TORRES, SONNY (UNA)

TERNATE List of Local Candidate

MAYOR - TERNATE
  1. BAMBAO, LAMBERTO (LP)
  2. LINAYAO, GOMEZ JR. (NPC)
  3. LINDO, MINIO (UNA)

VICE-MAYOR - TERNATE
  1. ANIT, ROMEL (UNA)
  2. GUBIO, SALVADOR JR. (LP)
  3. SOBERANO, KHALIL (NPC)

COUNCILOR - TERNATE
  1. ANDAYA, BAYANI (UNA)
  2. ANDRA, SOLITA (NPC)
  3. ANGELES, AVELINO (LP)
  4. BERSAMINA, OBETH (NPC)
  5. CABAÑA, JUN (IND)
  6. CACHUELA, UBENG (IND)
  7. CAISIP, ED (NPC)
  8. CARAIG, DORO (IND)
  9. CORPUZ, GENE (LP)
  10. DE LEON, TETET (UNA)
  11. DELA TORRE, EDWIN (LP)
  12. DINGCO, CLARITO SR. (UNA)
  13. DIONES, GENRICO (NPC)
  14. DIONES, NOLI (UNA)
  15. FEDERICO, ROLLY (NPC)
  16. GARAY, FERNANDO (LP)
  17. LEONERA, CYNTHIA (UNA)
  18. LEYSICO, ASENG (UNA)
  19. LINAYAO, JAYBHIE (IND)
  20. LINDO, LAUREL (UNA)
  21. LOWATON, AMBING (NPC)
  22. MANGALINDAN, ADOLFO (LP)
  23. MARTINEZ, RICHARD (NPC)
  24. NACIS, LOLIT (LP)
  25. NIGOZA, IKO (LP)
  26. SANTOS, VICTOR (LP)
  27. TAGLE, VIRGILIO (IND)
  28. VERGARA, PERLITA (IND)
  29. VILLARAN, BOOGIE (UNA)
  30. ZAPANTA, CRISTOBAL (NPC)
  31. ZAPANTA, JOWIE (IND)

 TRECE MARTIRES CITY List of Local Candidate

MAYOR - TRECE MARTIRES CITY
  1. DE SAGUN, MELAN (UNA)
  2. MONTEHERMOSO, ROMEO (PDPLBN)
  3. PEÑALBA, ALEX (IND)

VICE-MAYOR - TRECE MARTIRES CITY
  1. DILAG, TABOK (LP)
  2. LUBIGAN, ALEX (UNA)

COUNCILOR - TRECE MARTIRES CITY
  1. ANACAN, ALDRIN (UNA)
  2. ATAS, DURING (UNA)
  3. AURE, BOYETH (UNA)
  4. BAGO, RONA (UNA)
  5. COLORADO, DENVER (UNA)
  6. DE SAGUN, BONG (UNA)
  7. FERRAER, PEDRING (IND)
  8. GATDULA, VEN (UNA)
  9. LUBIGAN, RUBEN (UNA)
  10. MONTEHERMOSO, ABET (PDPLBN)
  11. TRINIDAD, ELMO (IND)
  12. VILLANUEVA, LITO (UNA)
  13. VILLANUEVA, MANOY (UNA)
Source: COMELEC

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages