Agusan Del SUR Province List of Local Candidate - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Thursday, 28 January 2016

Agusan Del SUR Province List of Local Candidate

PROVINCIAL GOVERNOR - AGUSAN DEL SUR

  1. PLAZA, EDDIEBONG (UP)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR - AGUSAN DEL SUR

  1. TORTOR, SAMUEL (NUP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - AGUSAN DEL SUR FIRST DISTRICT

  1. BASCUG, ALFEL (NUP)
  2. BASTARECHE, TOTO (NUP)
  3. CANE, SANTI (NUP)
  4. CORVERA, BEBOT (NUP)
  5. GERONA, SUSAN (NUP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - AGUSAN DEL SUR SECOND DISTRICT

  1. ANANORIA, AGUSANI (NUP)
  2. DEL ROSARIO, KLENG (NUP)
  3. DEMEGILLO, EDWIN (NUP)
  4. ELORDE, GILBERT (NUP)
  5. MELLANA, EDWARD (NUP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - AGUSAN DEL SUR FIRST DISTRICT

  1. PLAZA, TINA (NUP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - AGUSAN DEL SUR SECOND DISTRICT

  1. PLAZA-MELLANA, BEBS (NUP)

Agusan Del SUR-BAYUGAN List of Local Candidate

MAYOR - BAYUGAN CITY
  1. ASIS, BOBONG (NUP)
  2. BAÑOSIA, FERDINAND MARCUS (IND)
VICE-MAYOR - BAYUGAN CITY
  1. ANGGAYONG, CHARLES (NUP)
COUNCILOR - BAYUGAN CITY
  1. ALIMPOOS, BOY (NUP)
  2. ALONDE, PEDOT (NUP)
  3. ASIS, TATA (NUP)
  4. EBARLE, FERDINAND (NUP)
  5. ESTUYA, BALUT (NUP)
  6. HONCULADA, GILBERT (NUP)
  7. PARBA, RIZA (NUP)
  8. SALAZAR, CHARLES (NUP)
  9. SAYON, JOSAY (NUP)
  10. SEVILLA, ORLANDO (NUP)

Agusan Del SUR-BUNAWAN List of Local Candidate

MAYOR - BUNAWAN
  1. ELORDE, EDWIN (NUP)
VICE-MAYOR - BUNAWAN
  1. ELORDE, SYLVIA (NUP)
COUNCILOR - BUNAWAN
  1. ACASIO, EDEN (NUP)
  2. AMADOR, NILO (NUP)
  3. BARRIOS, JUNE (NUP)
  4. DIQUE, CIPRIANO JR. (NUP)
  5. ELORDE, EDNARD GIL (NUP)
  6. GALENDEZ, ROGELIO (NUP)
  7. HEJE, JUN (IND)
  8. MIQUE, MARVIN (NUP)
  9. VILLANUEVA, ROMEL THADDEUS (NUP)

Agusan Del SUR-ESPERANZA List of Local Candidate

MAYOR - ESPERANZA
  1. MANPATILAN, LEONIDA (NUP)
VICE-MAYOR - ESPERANZA
  1. SIOHAN, ERIC (NUP)
COUNCILOR - ESPERANZA
  1. AMBRAY, CESAR (NUP)
  2. BATOY, ELVIE (NUP)
  3. CABACTULAN, PASTOR (NUP)
  4. JAYPE, RITA (NUP)
  5. LAYUGAN, POL (NUP)
  6. MANPATILAN, DEO JR. (NUP)
  7. MANPATILAN, VICTOR (IND)
  8. QUINTO, EDUARDO (NUP)
  9. SUNJAY, BENJAMIN (NUP)

Agusan Del SUR- LA PAZ List of Local Candidate

MAYOR - LA PAZ
  1. LIM, AMBROSIO (NUP)
  2. MUÑEZ, RENATO (UNA)
VICE-MAYOR - LA PAZ
  1. JUSTO, ALBERT (NUP)
  2. MOLIG, MICHAEL (UNA)
COUNCILOR - LA PAZ
  1. ACITA, BEN (IND)
  2. AMADO, SAM (IND)
  3. BADA, ANSELMO (NUP)
  4. BULURON, CRESENCIO JR. (UNA)
  5. CALISO, JUN CALISO (UNA)
  6. CARMONA, JOSEPHINE (NUP)
  7. CASTRO, ENQUILINA (UNA)
  8. CASTRO, ROMEO (UNA)
  9. CASTRO, RUBEN (NUP)
  10. COMPENDIO, BOY UKAY (IND)
  11. DOLON, DEMETRIO (UNA)
  12. ESCRIBIR, PERLA (IND)
  13. FUENTESPINA, ROSALIE (UNA)
  14. GOMEZ, TIRSO JR. (NUP)
  15. HAVANA, AZUR (IND)
  16. JUMONONG, JUANITO JR. (NUP)
  17. LASPIÑAS, RONEL (NUP)
  18. LEMOS, MANUEL (IND)
  19. LIM, ALLAN (NUP)
  20. LITERA, DANILO (IND)
  21. PAGALAN, ROMEO (IND)
  22. PALOMA, LOLOY (IND)
  23. PELAYO, LUISITO (NUP)
  24. ROSAS, ROLLY (UNA)
  25. SALAS, HENRY (UNA)
  26. TORRALBA, RUFINO JR. (IND)
  27. VERGIN, CARLO (IND)

Agusan Del SUR-LORETO List of Local Candidate

MAYOR - LORETO
  1. OTAZA, LIGAYA (NUP)
VICE-MAYOR - LORETO
  1. MAGADAN, YM (NUP)
COUNCILOR - LORETO
  1. ANGWAS, RICKY (NUP)
  2. DOLORES, NANDO (NUP)
  3. GOMEZ, LEO (IND)
  4. LEGASPI, JOY (IND)
  5. LOZADA, JUN (IND)
  6. MAGADAN, APING (NUP)
  7. MONTES-VAN DYKE, LIZA (NUP)
  8. OTAZA, KIM (NUP)
  9. RAMILO, DODONG (NUP)
  10. REYES, RR (NUP)
  11. REYES, TATA (NUP)

Agusan Del SUR-PROSPERIDAD List of Local Candidate

MAYOR - PROSPERIDAD
  1. MAGDAMIT, ALBIN (NUP)
VICE-MAYOR - PROSPERIDAD
  1. MELLANA, FREDERICK MARK (NUP)
COUNCILOR - PROSPERIDAD
  1. AUXTERO, SAMSON (NUP)
  2. CEBALLOS, GINA (NUP)
  3. CORVERA, WARLITO (IND)
  4. DEMECILLO, ALICIA (IND)
  5. FLORES, JUN (IND)
  6. GALDIANO, DONATO JR. (NUP)
  7. GIMOTO, NARCISA (NUP)
  8. JAGONIA, TATA (NUP)
  9. MADELO, GILBERTO (IND)
  10. MAGDAMIT, ROLAND (IND)
  11. MANGADLAO, EDWIN (IND)
  12. MANLIGUEZ, BENECIO (NUP)
  13. MATURAN, ALAMID (IND)
  14. PALCO, FELIPE (IND)
  15. ROMERO, FRAGEN (NUP)
  16. RONQUILLO, NANOY (IND)
  17. TUMULAK, RICHEL (NUP)

Agusan Del SUR-ROSARIO List of Local Candidate

MAYOR - ROSARIO
  1. CUYOS, JOSE SR. (NUP)
  2. GO, JOSE (IND)
  3. OCITE, COLDO (IND)
VICE-MAYOR - ROSARIO
  1. CHUA, JULIE (IND)
  2. CUYOS, JUVY (NUP)
  3. RENDON, ROBERTO (IND)
COUNCILOR - ROSARIO
  1. ALINDAJAO, JOHNRY (IND)
  2. ASIS, PLACIDO (IND)
  3. BADON, HAYDEE (IND)
  4. BALAGOT, BELARMINO (NUP)
  5. BALDONADO, DIOSCORO (IND)
  6. BIÑAS, JOSIE (IND)
  7. BUNILLA, JOSE (IND)
  8. BUTIONG, EDMUNDO JR. (IND)
  9. DELA CRUZ, PIT (IND)
  10. FORTICH, JO (IND)
  11. FRANCISCO, LEONARDO (IND)
  12. FUENTES, REX (IND)
  13. GONZALES, MARIANO (IND)
  14. HAMBALA, ARMANDO (IND)
  15. INCHOCO, RICKY (IND)
  16. MALAMOG, RENATO (NUP)
  17. MONDEJAR, ROLAND (IND)
  18. ORCULLO, MENIO (NUP)
  19. PLAZA, FRANK (IND)
  20. QUINTANA, JEN-JEN (IND)
  21. RODRIGUEZ, JOSELYN (IND)
  22. ROMERO, ERNESTO (NUP)
  23. SANCHEZ, ARNEL (NUP)
  24. SANGALIA, LOLONG (IND)
  25. SEROY, ROBINSON (NUP)
  26. SUAYBAGUIO, RUBEN (NUP)
  27. TALBO, LEONARDA (IND)
  28. YBAÑEZ, RICARDO (NUP)

Agusan Del SUR-SAN FRANCISCO List of Local Candidate

MAYOR - SAN FRANCISCO
  1. DE ASIS, JENNY (NUP)
VICE-MAYOR - SAN FRANCISCO

  1. RUFILA, SOLOMON (NUP)
COUNCILOR - SAN FRANCISCO
  1. ANANORIA, ARAMIS (NUP)
  2. BANDONG, RESTIE (NUP)
  3. BLEZA, JOSELITO (IND)
  4. DAYONDON, GENDEN (NUP)
  5. DE LEON, LERRIZA (NUP)
  6. DINGDING, CINO (IND)
  7. ELLORIMO, ROMEL (NUP)
  8. FUENTES, BEBOT (IND)
  9. INSON, COROY (IND)
  10. PALABRICA, ARTH RYAN (NUP)
  11. PLAZA, GLENN (IND)
  12. QUIJADA, JANDY ERIC (IND)
  13. RANOCO, RODELITO (NUP)
  14. RETUERTO, SALVADOR (IND)
  15. TANDOG, CARLITO (IND)
  16. TULIO, RENY (NUP)
  17. URSOS, BERNARDINO (IND)

Agusan Del SUR- SAN LUIS List of Local Candidate

MAYOR - SAN LUIS
  1. CORVERA, RONALD (NUP)
  2. LIBANDA, LOLITO (IND)
VICE-MAYOR - SAN LUIS
  1. CHUA, JOE (NUP)
  2. MINGLANA, JINNY (IND)
COUNCILOR - SAN LUIS
  1. ACEDO, RYAN (NUP)
  2. AZARCON, MILA (NUP)
  3. BADA, JOSELITO (IND)
  4. BALASABAS, ELLAH (IND)
  5. BORNES, BOY TEDIC (IND)
  6. CHUA, WAWA (NUP)
  7. CULLANTES, BEBOT (IND)
  8. GOLORAN, EDGAR (NUP)
  9. KOLAR, PRISCILLA (IND)
  10. MANDUMOTAN, FRANKLIN (IND)
  11. PETEILAN, TING (NUP)
  12. RETIZA, EVELYN (IND)
  13. RIVERA, SADAT (NUP)
  14. YECYEC, ANABEL (NUP)
  15. YECYEC, ELY (NUP)
  16. YECYEC, LOWE (IND)

Agusan Del SUR- SANTA JOSEFA List of Local Candidate

MAYOR - SANTA JOSEFA
  1. CAGUIAT, SYMOND (NUP)
  2. OTERO, JECK JECK (LP)
VICE-MAYOR - SANTA JOSEFA
  1. OTERO, DICKEN (LP)
  2. PLAZA, CHARD (NUP)
COUNCILOR - SANTA JOSEFA
  1. AMPARO, APOLINARIA LENIE (NUP)
  2. BANGERO, BONGBONG (NUP)
  3. CANLOG, JUN (IND)
  4. CASIRO, ORLY (NUP)
  5. ESTIGOY, CONIE (NUP)
  6. EVANGELIO, NONOY (LP)
  7. GO, BRAD (NUP)
  8. LAGONERO, JONATHAN (NUP)
  9. LICATAN, ONDOY (LP)
  10. MEHILA, N-DAY (LP)
  11. OLAJAY, BOLITOY (IND)
  12. OTERO, GRACE (LP)
  13. PIENCENAVES, SIRBENDAW (IND)
  14. PIENCENAVES, TATA (LP)
  15. PLAZA, BELEN (IND)
  16. PUEDAN, DINDO (LP)
  17. PULIDO, CESAR (NUP)
  18. QUIJADA, REY (LP)
  19. RACOMA, WATO (LP)
  20. SALISE, DAX (NUP)

Agusan Del SUR-SIBAGAT List of Local Candidate

MAYOR - SIBAGAT
  1. ANTIGO, JERRY (IND)
  2. CHEE, BEN (IND)
  3. LAMANILAO-EVANGELISTA,LIZA (NUP)
VICE-MAYOR - SIBAGAT
  1. BEHING, SAM (IND)
  2. DELA TORRE, ROMY (IND)
  3. LAÑAS, ALLAN (NUP)
COUNCILOR - SIBAGAT
  1. ASIÑERO, EDWIN (IND)
  2. BADAJOS, PAENG (NUP)
  3. BENIGIAN, MARDOVIC (NUP)
  4. BUAG, ROLANDO (NUP)
  5. DACERA, ONYOT (NUP)
  6. MABASLE, FELIPE (NUP)
  7. MORAL, DANNY (IND)
  8. MULDEZ, MARLON (IND)
  9. ORMEGA, LEMUEL (NUP)
  10. PALAC, CESAR (IND)
  11. QUITORIANO, PASTOR (AKBYN)
  12. ROA, ERIC (IND)
  13. VALENCIA, RODOLFO (NUP)
  14. VILLARIVERA, DADO (NUP)

Agusan Del SUR-TALACOGON List of Local Candidate

MAYOR - TALACOGON
  1. GOYO, ARCELITO (IND)
  2. GOYO, TEODY (IND)
  3. LONGCOP, EDMUND (IND)
  4. MASENDO, JESRYL (NUP)
VICE-MAYOR - TALACOGON
  1. BOSQUE, RODOLFO (NUP)
  2. MAGSIGAY, VIC-MAGSIGAY (IND)
COUNCILOR - TALACOGON
  1. ANOBA, DANIEL SR. (IND)
  2. BALINTON, THOMAS (NUP)
  3. CASTROMAYOR, EDWIN (NUP)
  4. DEMEGILLO, MELCH MARION (NUP)
  5. FLOREN, RENE (IND)
  6. MALIGSA, ELVIN (NUP)
  7. MEDRANO, ANTONIO (NUP)
  8. MEJORADA, OSCAR SR. (IND)
  9. PATETE, JESUS (NUP)
  10. PUGAHAN, JELYN (IND)
  11. PUGAHAN, PEDRO (NUP)
  12. ROCERO, REY (NUP)
  13. SAURO, CATHERINE (IND)
  14. SOMBRIO, RENATO JR. (IND)

Agusan Del SUR-TRENTO List of Local Candidate

MAYOR - TRENTO
  1. BILLANES, JOHNMARK (NUP)
  2. MALASPINA, SEVENIO (IND)
VICE-MAYOR - TRENTO
  1. PLAZA, VICTORIA (NUP)
COUNCILOR - TRENTO
  1. AGCOPRA, ARBEE (NUP)
  2. ANDALE, LUDY (NUP)
  3. CALVEZ, WILLIAM (NUP)
  4. DANLAG, ROLANDO (IND)
  5. DIEL, GEORGE (NUP)
  6. LAMBERTO, PERMITA (NUP)
  7. MABUNGA, CHITO (IND)
  8. MARTE, FELIMON (NUP)
  9. PAGAYON, EDCIL (NUP)
  10. TAGAL, REY (NUP)

Agusan Del SUR- List of Local Candidate

MAYOR - VERUELA
  1. MONDEJAR, MYRNA (NUP)
VICE-MAYOR - VERUELA
  1. BRIGOLE, EDGAR (NUP)
COUNCILOR - VERUELA
  1. ABOLAR, JOSE GLENN (NUP)
  2. ARCIAGA, VICENTE (UNA)
  3. ARREZA, TONY (IND)
  4. BRITOS, BERN ANDREW (NUP)
  5. CAPILITAN-HAMPAC, REBECCA (NUP)
  6. DAIRO, ARNOLD (UNA)
  7. MANLUCTAO, GERARDO (NUP)
  8. MEDIDAS, JOSE ALSON (UNA)
  9. MICUTUAN, ADELO (NUP)
  10. MONDEJAR, SALIMAR (NUP)
  11. SOLANO, REYNALDO (NUP)
  12. TANDA, HECTOR (NUP)

Guidelines for Verification

  1. The Certified List of Candidates (List), as posted, is merely an initial List and subject to editing. 
  2. All candidates are enjoined to check their names, specifically their Names to Appear on the Official Ballot, in the List. 
  3. Any request for correction, if allowed, shall be communicated to the Regional Election Director, Provincial Election Supervisor, or Election Officer concerned in writing until 21 January 2016. The Election Officer shall in turn, submit a memorandum to the Law Department, by the fastest means of communication with regard to the request for correction. 
  4. The Law Department shall determine whether or not the request for correction is allowed. 
  5. The List is subject to the outcome of the various cases/issues pending before the Commission. 
Source: COMELEC

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages