Cagayan List of Local Candidates - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Friday, 12 February 2016

Cagayan List of Local Candidates

Resulta ng larawan para sa cagayan logoResulta ng larawan para sa cagayan logo

Cagayan, Philippines

PROVINCIAL GOVERNOR - CAGAYAN
1.   ANTONIO, TIN (UNA)
2.   FAUSTO, ODI (NP)
3.   GEREZ, RODEL (KBL)
4.   MAMBA, MANUEL (LP)
PROVINCIAL VICE-GOVERNOR - CAGAYAN
1.   CATABAY-LAUIGAN, MILA (NP)
2.   TARUC, IGNACIO (LP)
3.   VARGAS, BOY (UNA)
MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAGAYAN FIRST DISTRICT
1.   ANTIPORDA, ERIC (LP)
2.   BACLIG, TEENA (UNA)
3.   BACULI, PAX (NP)
4.   BARCENA, CRIS (UNA)
5.   GARCIA, ROMY (NP)
6.   PASCUAL, MARIA OLIVIA (NPC)
7.   PONCE, AJ (NP)
MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAGAYAN SECOND DISTRICT
1.   AGATEP, LEE (IND)
2.   DAGUNA, ALEXANDER (NUP)
3.   DELA CRUZ, RAQUEL (LP)
4.   LAYUS, ARCHIE (UNA)
5.   PAGURAYAN, AV (LP)
6.   URATA, ARTHUR (NP)
7.   USITA, JESSIE (NP)
8.   VARGAS, JEFF (NUP)
9.   VILORIA, VILMER (NP)
MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - CAGAYAN THIRD DISTRICT
1.   CAMCAM, JONATHAN (NUP)
2.   DE ASIS, RODRIGO (LP)
3.   ORTIZ, RONALDO (NUP)
4.   PANCHA, BOMBO MUNDING (UNA)
5.   RESUELLO, PASTOR ROSS (LP)
6.   TUMALIUAN, HILARIO (IND)
7.   TUMALIUAN, PERLA (NUP)
8.   TURINGAN, KAREN KAYE (NUP)
MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAGAYAN FIRST DISTRICT
1.   NOLASCO, RAMON (LP)
2.   PONCE ENRILE, JACK (NPC)
MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAGAYAN SECOND DISTRICT
1.   SACRAMED, DARWIN (LP)
2.   VARGAS, ALINE (NUP)
MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CAGAYAN THIRD DISTRICT
1.   ANTONIO, ISARCO (UNA)
2.   GUZMAN, TOTO (LP)
3.   LASAM, CARMELO (IND)
4.   TING, RANDY (NUP)
MAYOR - ABULUG
1.   VARGAS, MANNY (UNA)
VICE-MAYOR - ABULUG
1.   VARGAS, PRECY (NUP)
COUNCILOR - ABULUG
1.   ANDRES, ROBERTO (NUP)
2.   BARROGA, RANDY (UNA)
3.   BAYANI, SAMUEL (UNA)
4.   CABAGUI, BOB (UNA)
5.   DELA CRUZ, ROLANDO (NUP)
6.   DUMAYAS, ALBINA (NUP)
7.   GOMEZ, ALLAN (UNA)
8.   GUILLERMO, KAREN (UNA)
9.   GUILLERMO, SHERLITO (UNA)
10.         RASPADO, ROMEL (NUP)
11.         RIVERA-AGTANG, SHIELA (NUP)
12.         SABADO, PASTOR (NUP)
13.         TABOR, ELSON (NUP)
14.         TACIPIT, MARITES (NUP)
15.         TUBBALI, DEMETRIO (UNA)
16.         UMBLAS, EDUARDO (UNA)
MAYOR - ALCALA
1.   ANTONIO, DADANG (UNA)
VICE-MAYOR - ALCALA
1.   BATALLA, JOHN (IND)
2.   DURUIN, JOY (UNA)
COUNCILOR - ALCALA
1.   ANTONIO, NELSON (IND)
2.   ARESTA-BRAGADO, IRENE (LP)
3.   BRAVO, FEMY (IND)
4.   CANGAS, RUBEN (IND)
5.   CASTILLO, ENER (UNA)
6.   CATRAL, CELET JR. (IND)
7.   ESPEJO, SOL (IND)
8.   MILLARE, FRED (UNA)
9.   PAGUIRIGAN, SIMEON (IND)
10.         PESTEJO, ALBERTO (UNA)
11.         RAMOS, ALVARO (IND)
12.         SUMABAT, DENDEN (UNA)
13.         TE, MARJO (UNA)
14.         VENTULA, EDNA (IND)
15.         VERGARA, MOLOT (IND)
16.         VERGARA, REY (UNA)
17.         VERGARA, TONY (IND)
18.         VERGARA, TORIT (UNA)
19.         VILORIA, ROBERTO (UNA)
MAYOR - ALLACAPAN
1.   FLORIDA, HARRY (IND)
2.   GUILLERMO, EDWIN (LP)
3.   ONIA, NATH BRYAN (UNA)
4.   TENEDOR, PATRICIO (IND)
VICE-MAYOR - ALLACAPAN
1.   BENOSA, REYNALDO (IND)
2.   DALIRE, JOHN (LP)
3.   ONIA, LEONILA (UNA)
4.   SALUD, ELMER (IND)
COUNCILOR - ALLACAPAN
1.   AGCAOILI, DELFIN III (LP)
2.   AGOR, EDMUND (IND)
3.   AGPOON, FRANKLIN (LP)
4.   BOLANDO, JAY-AR (IND)
5.   BRACEROS, BEATRIZ (IND)
6.   COLLADO, ROGELIO (IND)
7.   COSTALES, VIE (LP)
8.   DAMO, ERNESTO (LP)
9.   DECANO, JULMER SR. (LP)
10.         DELA CRUZ, USTING (UNA)
11.         DELOS SANTOS, LOWIE (IND)
12.         GANADEN, SABINO JR. (IND)
13.         GUERRERO, FERMINO (IND)
14.         JUAN, ANITA (IND)
15.         LLOREN, JEU (LP)
16.         MALLARI, ZALDY (IND)
17.         MARTINEZ, ROBERTO (LP)
18.         OSILLOS, JUN (UNA)
19.         PARUNGAO, MARGIE (UNA)
20.         PONCE, FLORENTINA (IND)
21.         REYNOSO, FERDINAND (UNA)
22.         SALDIVAR, MARK OWEN (UNA)
23.         TABUTOL, FELYROSE (IND)
24.         TAMAYO, ROBERT (UNA)
25.         TENEDOR, FORTUNATO (IND)
26.         TESALONA, FRANCIS (IND)
27.         TUMBAGA, MELECIO JR. (IND)
28.         TUNAC, KAP TUNAC (IND)
29.         UDARBE, JERRY (UNA)
30.         ULANDAY, OLIVE (IND)
31.         ULITA, CLARITA (LP)
32.         URSULUM, IRENE (UNA)
33.         VIERNES, JOWY SR. (IND)
34.         VILORIA, FLORENDA (IND)
MAYOR - AMULUNG
1.   DE LEON, NICANOR (NUP)
2.   PASCUAL, ALEX (LP)
VICE-MAYOR - AMULUNG
1.   BACULI, SANTOS (LP)
2.   MORGADO, ANASTACIO (NUP)
COUNCILOR - AMULUNG
1.   AGUSTIN, MAC (LP)
2.   ANGULUAN, ORLING (LP)
3.   ANTONIO, EDWARD (LP)
4.   BARCELLANO, CLARORECTO (NUP)
5.   BATTUNG, EFREN (LP)
6.   DE LA CRUZ, AMOR (NP)
7.   DE LEON, FERNANDO (UNA)
8.   GOLA, MANUEL (NP)
9.   JAVIER, FERDINAND (IND)
10.         LAURENTE, EMMANUEL (IND)
11.         LIM, GEORGE (UNA)
12.         MAGULUD, JOHNY (UNA)
13.         MALAMUG, JONG (LP)
14.         PEÑA, AMBROS (LP)
15.         QUILANG, FE (LP)
16.         RENDON, JOE (LP)
17.         REQUIMIN, ALLAN (NUP)
18.         SANDI, DANTE (IND)
19.         SANDI, RANDY (UNA)
20.         SAQUING, LUCIANO (IND)
21.         VALENCIA, CHARLES (IND)
MAYOR - APARRI
1.   ALAMEDA, ROMMEL (IND)
2.   TUMARU, SHALIMAR (UNA)
VICE-MAYOR - APARRI
1.   DAYAG, JAYELLA (NPC)
2.   ESLABON, BITOY (UNA)
3.   PENEYRA, EVANGELINE (NP)
COUNCILOR - APARRI
1.   ABINAN, HERBERT (LP)
2.   ACEBEDO, EDMUNDO (IND)
3.   ALBANIO, JOCEL (IND)
4.   AYUMAYUM, CELSO JR. (IND)
5.   CAPIÑA, RIA (UNA)
6.   CARTAGENA, RODOLFO (UNA)
7.   CHAN, BRYAN (IND)
8.   CHAN, LARRY (UNA)
9.   DECIERTO, JP (UNA)
10.         IGNACIO, NORMAN (NP)
11.         MABBAGU, CESAR (IND)
12.         MACARUBBO, GEORGE (IND)
13.         OLIVA, ALJOE (NP)
14.         OÑATE, EDITHA (UNA)
15.         PAGGABAO, ELMER (UNA)
16.         PALLAGO, ISMAEL (LP)
17.         PENEYRA, NORMAN JR. (NP)
18.         REGIS, DAMIAN (IND)
19.         SIRIBAN, JIMMY (UNA)
20.         SUGUITAN, VIC (NP)
21.         URDAS, WINDELL (UNA)
MAYOR - BAGGAO
1.   ALONZO, ARNOLD (LP)
2.   PATTUNG, LEONARDO (UNA)
VICE-MAYOR - BAGGAO
1.   CACULITAN, LEON (IND)
2.   CARMONA, EMELY (UNA)
3.   DUNUAN, JOAN (LP)
4.   GO, DOMINGO (NP)
COUNCILOR - BAGGAO
1.   BACUD, JOHNNY (UNA)
2.   BATTUNG, JOEL (IND)
3.   DESIDERIO, BOMBO REYMAR (LP)
4.   DUMAYAG, ROY (UNA)
5.   DURAN, ORLANDO (NP)
6.   GADDUANG, ROLAN (LP)
7.   GARCIA, BOMBOELGA (LP)
8.   GAZMEN, BOMBOROWEL (LP)
9.   GO, DEORGE (NP)
10.         HERRERO, BINGBING (LP)
11.         LUIS, BURIDEK (NPC)
12.         MIGUEL, BOMBO JOMAR (LP)
13.         MIGUEL-CABRIDO, DINA (LP)
14.         PATTUNG, RON PAOLO (UNA)
15.         PATTUNG, TANTING SR. (UNA)
16.         RAMOS, BONG (UNA)
17.         REYES, DANILO (NP)
18.         SUMAYOD, TONY JR. (UNA)
19.         TAMBIAO, GREGORIO (NP)
20.         ULEP, BETH (UNA)
21.         VILAR, FRANCISCO (LP)
22.         VILLANUEVA, JOSHUA (UNA)
MAYOR - BALLESTEROS
1.   CORTEZ, JOYCE (IND)
2.   OGALINO, ROBERT (LP)
3.   UNITE, VINCENT (NUP)
VICE-MAYOR - BALLESTEROS
1.   CORTEZ, REBECCA (IND)
2.   GOLLADO, GABINO (LP)
3.   UNITE, VIOLETA (NUP)
COUNCILOR - BALLESTEROS
1.   ACEBEDO, JOEFFREY (LP)
2.   ACOSTA,CATALINO (NUP)
3.   AGUSTIN, OLIVER (LP)
4.   ALBANO, RODILLO (NUP)
5.   ARELLANO, FR. RODEL (LP)
6.   BAYANI, DEMETRIO (LP)
7.   BONIFACIO, LOREN (IND)
8.   CHUA, JANE (IND)
9.   COLLADO, MARCUS ANTONIUS (LP)
10.         GUADIZ, LAMAR (NUP)
11.         GUIMMAYEN , LEOPOLDO (IND)
12.         LACUANAN, YOYONG (NUP)
13.         MALLABO, CLEMEN (IND)
14.         MANALANG, ARTHUR (LP)
15.         PINZON, FLOREN (NUP)
16.         RIVERA, HENRY (LP)
17.         RUBINO, JUSTINIANO (NUP)
18.         SONIDO, DONALD SR. (IND)
19.         UBARRE-GOTOS, DRA. UBARRE (LP)
20.         UCLOS, CHARLITO (NP)
21.         UMBLAS, FRANCISCO (NUP)
MAYOR - BUGUEY
1.   ANTIPORDA, LLOYD (NPC)
2.   UMAYAM, GASAT (LP)
VICE-MAYOR - BUGUEY
1.   ALARIAO, ART (LP)
2.   ANTIPORDA, LEEVE (NPC)
COUNCILOR - BUGUEY
1.   ACLON, ANA (NPC)
2.   ALARIAO, KAREN ANGEL (NPC)
3.   ALIPIO, JOFEL SR. (LP)
4.   CASTILLO, ROFEL (NPC)
5.   GALURA, ANTONIO (NPC)
6.   GOZE, GILBERT (NPC)
7.   JIMENEZ, JONATHAN (NPC)
8.   MACABANGUN, EDISON SR. (LP)
9.   MIRANDA, ADOLFO JUNIOR (NPC)
10.         PAGADOR, ERNING (LP)
11.         RITARITA, RENANTE (LP)
12.         ROLDAN, ARIEL (IND)
13.         SINON, LUZVIMINDA (LP)
14.         TAMARGO, JOSEPH (LP)
15.         TARUC, NERLITA (LP)
16.         TUBERA, GILBERT (NPC)
17.         UJANO, WENCESLAO (LP)
MAYOR - CALAYAN
1.   CASTILLEJOS, EDUARDO JR. (UNA)
2.   LLOPIS, AL (LP)
VICE-MAYOR - CALAYAN
1.   ESCALANTE, ED (LP)
2.   JOSE, RAYMUND FERNANDO (IND)
COUNCILOR - CALAYAN
1.   CASTILLEJOS, AHMED (LP)
2.   ESCALANTE, LITO (UNA)
3.   FELICISIMO, RIC (LP)
4.   LLOPIS, PAKING (LP)
5.   MAQUIRAYA, TITO (UNA)
6.   SINGUN, ROY (UNA)
7.   SINGUN, TESSIE (LP)
8.   TAN, EMILIO (UNA)
9.   TAN, HANTE (LP)
10.         TAN, VIN (LP)
11.         TUGADE, PIN (LP)
12.         VENTURA, NELSON (UNA)
13.         VENTURA, ROQ (LP)
MAYOR - CAMALANIUGAN
1.   CABADDU, ISIDRO (UNA)
2.   LIBATIQUE, MILA (NP)
3.   UDARBE, SHARON (LP)
VICE-MAYOR - CAMALANIUGAN
1.   CABALBAG, MARCELO (LP)
2.   CHAN, GINA VICTORIA (NP)
3.   VINAGRERA, TOMAS (UNA)
COUNCILOR - CAMALANIUGAN
1.   AQUINO, NAPOLEON (NP)
2.   ARCE, PHILIP (LP)
3.   ARELLANO, TOMAS (LP)
4.   BARSATAN, MANUELA (NP)
5.   BUMATAY, JOVENCIO (LP)
6.   CANILLO, DANTE (UNA)
7.   CASAUAY, LESLIE (UNA)
8.   CASTILLEJO, ROMULO (LP)
9.   CERVANO, HELIE (UNA)
10.         FILLON, EDNA (NP)
11.         HERNANDEZ, RENE (UNA)
12.         HERNANDEZ, WONG (LP)
13.         JACOB, BETH (NP)
14.         JURADO, TOMAS (LP)
15.         LORENZO, JONG (UNA)
16.         MARTINEZ, SIR WILLY (LP)
17.         ORTEZA, JULIET (NP)
18.         PASCUA, RODOLFO (UNA)
19.         ROSARIO, JAIME (UNA)
20.         SOBREVILLA, JOVITA (LP)
21.         TALOSIG, EDMUND (IND)
22.         VALDERAMA, RICHARD (NP)
MAYOR - CLAVERIA
1.   BOLANTE, PABLO JR. (LP)
2.   LAYUS, CELIA (UNA)
VICE-MAYOR - CLAVERIA
1.   AGRA, SOLFERINO JR. (NUP)
2.   BARIUAN, GELING (UNA)
COUNCILOR - CLAVERIA
1.   AGBAYANI, PETER (LP)
2.   AGPULDO, JUBY MARTE (UNA)
3.   ARRUBIO-CUETO, NOLLI (IND)
4.   BARUT, ANNABELLE (IND)
5.   BATACAN, ALBAN CHARLES (LP)
6.   BAYAG, MARYLIN (NUP)
7.   CALASAG, JOJIE (IND)
8.   CALIVA, ANTONIO (IND)
9.   CONTAOI, EDWIN (NUP)
10.         CORPUZ-MABANAG, MELODY (LP)
11.         DERECHO, EDGAR (IND)
12.         HUGHES, EDERLINA (UNA)
13.         MARTINEZ, CELSO (IND)
14.         MOLINA, SAMUEL (IND)
15.         ONG, PETER (LP)
16.         PASCUA, CONRADO (NUP)
17.         PULIDO, ADRELINA (UNA)
18.         RAFOL, ROMEO (NP)
19.         SALMON, JOSHUA JESUS (IND)
20.         TABLADA, INOCENCIO JR. (UNA)
21.         TANGONAN, JESSE (IND)
22.         TUMANENG, ELMER SR. (IND)
23.         TUMANENG, RICHMOND JAY (NUP)
MAYOR - ENRILE
1.   TURINGAN, KIM STEPHEN (NUP)
VICE-MAYOR - ENRILE
1.   TURINGAN, BOB (UNA)
COUNCILOR - ENRILE
1.   AMISTAD, JOSEPH (IND)
2.   ARAO, CLARO (IND)
3.   BARICAUA, RINO (UNA)
4.   BASSIG, LIONEL (IND)
5.   BATTUNG, ROMEO (IND)
6.   CALIMAG, RICO (LP)
7.   CALLANGAN, BONG (UNA)
8.   CALLANGAN, GIL (LP)
9.   CAMARAO, DOMINADOR (JR.)
10.         GAFFUD, WILSON (NUP)
11.         MABAZZA, NORMA (IND)
12.         MACARUBBO, GIL (UNA)
13.         MAGBITANG, RANDY (NUP)
14.         SORIANO, RICARDO (UNA)
15.         TUDDAO, BOYET (UNA)
16.         TUDDAO, JACINTO (LP)
17.         TURINGAN, ROY (NUP)
18.         TURINGAN, RUBEN (UNA)
MAYOR - GATTARAN
1.   AGATEP, JOAQUIN JR. (IND)
2.   NOLASCO, MATTHEW (LP)
3.   SINGSON, MANUEL (NPC)
VICE-MAYOR - GATTARAN
1.   AGATEP, NORMAN (NPC)
2.   ANCHETA, GEORGE (LP)
3.   ONG, DON (IND)
COUNCILOR - GATTARAN
1.   AGATEP, NORMAN DALE (NPC)
2.   AGCAOILI, WARLITO (NPC)
3.   AGULAY, ROEL (LP)
4.   ALBERASTINE, MINDA (NP)
5.   BUMANGLAG, MARIANO (LP)
6.   CORPUZ, ELIZER (NPC)
7.   DOMINGO, ANTHONY BLAINE (LP)
8.   DOMINGO, DENNIS (NP)
9.   ELIZAGA, ROEVAHN (NPC)
10.         JOKICO, JOSE (NP)
11.         JOSE, ROGELIO (IND)
12.         MABBA, MARISSA (LP)
13.         MANUEL, JOSHUA (LP)
14.         MARRON, ROGELIO SR. (LP)
15.         PAGULAYAN, ALEXANDER (NP)
16.         PE, NOE (NPC)
17.         PUBLICO, NELSON (LP)
18.         RABINA, CLODIVINO (LP)
19.         SINGSON, JOEL (NPC)
20.         TERNURA , BEATRIZ (NPC)
21.         VALENZUELA, RUBEN (NPC)
MAYOR - GONZAGA
1.   GARCIA, PERLING (IND)
2.   PENTECOSTES, MARILYN (LP)
3.   SALVANERA, RENE (NPC)
VICE-MAYOR - GONZAGA
1.   COLLADO, VICKY (NPC)
2.   GASPAR, JESSIE (LP)
3.   LICUAN, NOLI (IND)
COUNCILOR - GONZAGA
1.   ASCUETA, GASPAR (IND)
2.   BACLIG, HERMOGENES JR. (LP)
3.   BUCANEG, JULITA (NPC)
4.   CALIPDAN, RODOLFO (NPC)
5.   CONCEPCION, GILBERT (IND)
6.   CORTEZ, ALEX (IND)
7.   DEL CASTILLO, VINCENT (IND)
8.   FORONDA, RONALD (LP)
9.   GASPAR, MARCOS (IND)
10.         GASPAR, SHERRYL ANNE (LP)
11.         GONZALES, RIC (NPC)
12.         IDMILAO, OSCAR (LP)
13.         JARA, ONOFRE (IND)
14.         JARA, QUIRINO (NPC)
15.         RASOS, ORLANDO (LP)
16.         SANIATAN, JOSE (LP)
17.         SERRANO, MILA (NPC)
18.         SOLATRE, NANDING (LP)
19.         SUMAJIT, RAFAEL (LP)
20.         UNIDA, VICKMAN (NPC)
21.         VALLANGCA, WARREN (NPC)
22.         VALMONTE, REMA (NPC)
MAYOR - IGUIG
1.   SUNGA, BOY (LP)
2.   TRINIDAD, FERDIE (UNA)
VICE-MAYOR - IGUIG
1.   MONJARDIN, LETICIA (LP)
2.   TRINIDAD, JUDITH (UNA)
COUNCILOR - IGUIG
1.   ABAD, FELIMON (LP)
2.   APOLONIO, FERDINAND (UNA)
3.   BANATAO, GIL (NUP)
4.   BANATAO, JOHNNY (IND)
5.   BARIZO, VENANCIO (UNA)
6.   CALLUENG, CONDRING (UNA)
7.   EBOJO, MINIA (LP)
8.   EGUIZABAL, LEONARDO JR. (IND)
9.   GABRIEL, RUBEN (NP)
10.         GARCIA, MATRIE (UNA)
11.         GARCIA, TIMMY (LP)
12.         IRINGAN, MARCOS (UNA)
13.         MALLILLIN, LOPE (IND)
14.         NARAG, LILIAN (LP)
15.         PASCUAL, BEN (LP)
16.         PEDRALVEZ, FRUMEN (IND)
17.         PEÑAFLOR, MYRNA (LP)
18.         RAMOS, TITO (NUP)
19.         TRINIDAD, RAUL (UNA)
20.         VILLANUEVA, LEON (LP)
MAYOR - LAL-LO
1.   PASCUAL, FLORANTE (NPC)
VICE-MAYOR - LAL-LO
1.   PASCUAL, OLIVER (NPC)
COUNCILOR - LAL-LO
1.   ARTETA, FEDERICO (NPC)
2.   BOLANDO, ERNESTO (NP)
3.   ISRAEL, JAMAICA (LP)
4.   ISRAEL, SIMEON JR. (LP)
5.   JOSE, HENRY (UNA)
6.   PAAT, CORAZON (IND)
7.   PAAT, FLORANTE (UNA)
8.   SAMONTE, ROWYN ROWEL (IND)
9.   VILLANUEVA, ANTONIO JR. (LP)
10.         VINARAO-CALIVA, MONETTE (NPC)
MAYOR - LASAM
1.   AGATEP, EMMANUEL (UNA)
2.   SALAZAR, JALING (NUP)
VICE-MAYOR - LASAM
1.   AGATEP, JOHN ISAAC III (UNA)
2.   CAMBE, RANDY (NUP)
3.   VEGA, GEORGE JR. (IND)
COUNCILOR - LASAM
1.   ACIERTO, SONNY (LP)
2.   ASUTEN, EDUARDO (NUP)
3.   BABALO, RELING (IND)
4.   BARIT, ROLAND (LP)
5.   BULUSAN, BONG (NUP)
6.   CASTRO, BONG (LP)
7.   CONSTANTINO, ROWELL (NUP)
8.   CORTEZ, DOMINADOR JR. (NUP)
9.   ENDRINO, DENNIS (UNA)
10.         GERARDO, FELIX JR. (NUP)
11.         GO, DOMINADOR (UNA)
12.         GUILLERMO, ENRIDEL (UNA)
13.         INOVEJAS, DOMINADOR (NUP)
14.         JURADO, ALFREDO (UNA)
15.         LARA, DELFIN JR. (UNA)
16.         LOZADA, BEL (NUP)
17.         MORALES, DOMINADOR (UNA)
18.         PAAT, RENATO JR. (LP)
19.         PULPULAAN, RENEO (UNA)
20.         REQUISO, ROGELIO (IND)
21.         SALVA, QUENNY (LP)
MAYOR - PAMPLONA
1.   IFURUNG, EDWIN (UNA)
2.   SAMPAGA, ARNIE ANGELICA (NUP)
3.   VARGAS, MELVIN (IND)
VICE-MAYOR - PAMPLONA
1.   RODRIGUEZ, FREDDIE (UNA)
2.   SAMPAGA, AARON (LP)
COUNCILOR - PAMPLONA
1.   BIELZA, ALEX (IND)
2.   BILAS, AZARELLE (NUP)
3.   BINUA, EDRALIN (IND)
4.   BIRION, ELPIDIO (IND)
5.   BORROMEO, FERNANDO JR. (NUP)
6.   DECENA, LUIS (UNA)
7.   DUYOR, DONATO (LP)
8.   IBAY, MIKE (NUP)
9.   LARAGAN, ANGELO (UNA)
10.         LIÑAN, ALICE (UNA)
11.         MANZANO, RENATO (IND)
12.         MAQUIRAYA, ARISTOTLE (NUP)
13.         PUZON, JONJON (UNA)
14.         SUAREZ, DARIO (LP)
15.         YAGUE, ERNING (IND)
16.         YAMONGAN, MARLON (NUP)
MAYOR - PEÑABLANCA
1.   DANGUILAN, COL. PEDRO (LP)
2.   TAGUINOD, INTOY (UNA)
VICE-MAYOR - PEÑABLANCA
1.   SIBBALUCA, ELVIS (LP)
2.   TAGUINOD, MARILYN (UNA)
COUNCILOR - PEÑABLANCA
1.   ACACIO, ROLANDO (UNA)
2.   ACIERTO, ROGELIO (LP)
3.   AGUSTIN, INGGU (LP)
4.   ALAN, PEDRO (UNA)
5.   ARUGAY, ELISA (UNA)
6.   BANGAYAN, CESAR (UNA)
7.   CALAGUI, EDITO (LP)
8.   CAMARAUAN, TOTOY (NUP)
9.   CAUILAN, AGUSTIN JR. (IND)
10.         CUSTODIO, TATA (NUP)
11.         DARILAG, RITCHIE (NUP)
12.         ENGELJAKOB, BETTY BAYONG (LP)
13.         HONORIO, LARIDEN (LP)
14.         LAGUNDI, ANGEL (NUP)
15.         LINGAN, JOHN (UNA)
16.         LOZADA, ALEJO (IND)
17.         MALUPENG, ADELINA (LP)
18.         MARIBBAY, PETRONILO JR. (LP)
19.         PAGALILAUAN, VICTORIANO (UNA)
20.         SAQUING, MA.VICTORIA (UNA)
21.         TAGUIAM, SONNY (LP)
22.         TAGUINOD, ARING (UNA)
23.         TUNGCUL-BELENO, JANICE (NUP)
MAYOR - PIAT
1.   VILLACETE, CARMELO (NUP)
VICE-MAYOR - PIAT
1.   FERIL, NIÑO (IND)
2.   GUZMAN, LEONEL (LP)
COUNCILOR - PIAT
1.   ANGULUAN, FRANCISCO (UNA)
2.   AQUINO, BRUNO (NUP)
3.   ASUNTO, LUMEN (LP)
4.   BALIGOD, MARDY (LP)
5.   BANCUD, ROSENDO (LP)
6.   BERLAN, RENATO (IND)
7.   CACCAM, AZON (LP)
8.   CAGURANGAN, GODOFREDO (IND)
9.   CASIBANG, ANGEL (NUP)
10.         CASIBANG, BUBUT (LP)
11.         CASIBANG, ROVY (IND)
12.         CONAY, ROLANDO (LP)
13.         GONZALES, ISA (NP)
14.         GULATERA, RIMANDO (LP)
15.         HERNANDEZ, RICHARD (IND)
16.         ILARDE, JOSE (IND)
17.         PAGUNURAN, KARLO (IND)
18.         QUINAGORAN, VICTORINO (UNA)
19.         REYES, JUN (LP)
20.         STO. TOMAS, DAVID JR. (NUP)
21.         TAGUBA, ERIC (NUP)
22.         VILLACETE, REYMUNDO III (NUP)
MAYOR - RIZAL
1.   RUMA, BRENDA (IND)
VICE-MAYOR - RIZAL
1.   RUMA, JOEL (NUP)
COUNCILOR - RIZAL
1.   ADAY, JR. (LP)
2.   ALVAREZ, EDO (NUP)
3.   BALIGOD, VINCENT (LP)
4.   BALORAN, EDMUNDO (NP)
5.   BUNCAG, BUBUT (LP)
6.   FAVOR, LEA (NUP)
7.   GANNABAN, GILBERT (NP)
8.   LITTAUA, MARIVIC (IND)
9.   MAMAUAG, CHERRY (NP)
10.         PALATTAO, LANDO (NP)
11.         PALMEA, EMMA LIZA (LP)
12.         PATHAY, LUCIANO JR. (NUP)
13.         RUMA, BRYAN (NUP)
14.         RUMA, JOHNAS (NUP)
15.         SIMON, GRACIANO (NUP)
16.         TALANG, LUCIANO (NUP)
MAYOR - SANCHEZ-MIRA
1.   LACUANAN, TOMMY (NUP)
2.   PADIRAYON, MARISSA (NP)
3.   SACRAMED, ASELA (LP)
VICE-MAYOR - SANCHEZ-MIRA
1.   GALAPIA, CAROL (NUP)
2.   MALTO, NAPOLEON (LP)
COUNCILOR - SANCHEZ-MIRA
1.   ALVARADO, RAFAEL (IND)
2.   AVILA, CESAR (NUP)
3.   BAUTISTA, BEN (NP)
4.   BIADO, PALMARIN (LP)
5.   DE CASTRO, MAR (LP)
6.   GALANO, AGNES (LP)
7.   GALAPIA, EDMUND (LP)
8.   GUIANG, SEBASTIAN (LP)
9.   GUILLERMO, DANTE (NP)
10.         ILACAS, EDDIE (IND)
11.         IPAC, ERNESTO JR. (NUP)
12.         LABIS, CHARITO (NUP)
13.         LABUGUEN, ELISEO (NUP)
14.         LABUGUEN, MHAR (NP)
15.         LANGAMAN, JOHN (NUP)
16.         MALTO, NESTOR (NUP)
17.         MONJE, ARIEL (IND)
18.         OROCEO, BENJAMIN (LP)
19.         OUANO, ELMO (NUP)
20.         PADIRAYON, BENNY (NP)
21.         RANJO, RUBEN (LP)
22.         RARALIO, RAYMUNDO (IND)
23.         REYES, ABRAHAM (NUP)
24.         RUIZ, ROMMEL ERWIN (IND)
25.         SACOPASO, JAYVEE (NP)
26.         SACRAMED, NAPOLEON (LP)
MAYOR - SANCHEZ-MIRA
1.   LACUANAN, TOMMY (NUP)
2.   PADIRAYON, MARISSA (NP)
3.   SACRAMED, ASELA (LP)
VICE-MAYOR - SANCHEZ-MIRA
1.   GALAPIA, CAROL (NUP)
2.   MALTO, NAPOLEON (LP)
COUNCILOR - SANCHEZ-MIRA
1.   ALVARADO, RAFAEL (IND)
2.   AVILA, CESAR (NUP)
3.   BAUTISTA, BEN (NP)
4.   BIADO, PALMARIN (LP)
5.   DE CASTRO, MAR (LP)
6.   GALANO, AGNES (LP)
7.   GALAPIA, EDMUND (LP)
8.   GUIANG, SEBASTIAN (LP)
9.   GUILLERMO, DANTE (NP)
10.         ILACAS, EDDIE (IND)
11.         IPAC, ERNESTO JR. (NUP)
12.         LABIS, CHARITO (NUP)
13.         LABUGUEN, ELISEO (NUP)
14.         LABUGUEN, MHAR (NP)
15.         LANGAMAN, JOHN (NUP)
16.         MALTO, NESTOR (NUP)
17.         MONJE, ARIEL (IND)
18.         OROCEO, BENJAMIN (LP)
19.         OUANO, ELMO (NUP)
20.         PADIRAYON, BENNY (NP)
21.         RANJO, RUBEN (LP)
22.         RARALIO, RAYMUNDO (IND)
23.         REYES, ABRAHAM (NUP)
24.         RUIZ, ROMMEL ERWIN (IND)
25.         SACOPASO, JAYVEE (NP)
26.         SACRAMED, NAPOLEON (LP)
MAYOR - SANTA ANA
1.   ROBINION, NELSON (NP)
2.   TOBIAS, DARWIN (LP)
3.   URDAS, JOSE MARI (IND)
VICE-MAYOR - SANTA ANA
1.   LADRIDO, CATHERINE (LP)
2.   MANERA, ORLAN (IND)
3.   MARTINEZ, JOEL (UNA)
4.   RODRIGUEZ, GENEVY (NP)
COUNCILOR - SANTA ANA
1.   AGONOY, MARCIANO (LP)
2.   BACLIG, EDEN (IND)
3.   BAUTISTA, DENIA (IND)
4.   CASTILLO, JOVEMAR (NP)
5.   COSTALES, JEREMIAS (LP)
6.   COSTALES, MILING (IND)
7.   FABRO, JOJO (IND)
8.   GUITTAP, BENIFLOR (LP)
9.   IBUS, GAYLORD (LP)
10.         IGNACIO, MANOLO (LP)
11.         LIM, AURORA (IND)
12.         MANERA, KAREN (LP)
13.         MARTIN, JOSELITO (UNA)
14.         PASSION, BELANDRES (NP)
15.         PENTECOSTES, ED (NP)
16.         PERUCHO, ENALD (UNA)
17.         RAGMAC, CHATO (IND)
18.         RECOLIZADO, BENNY (NP)
19.         SAPLA, ERLINDA (LP)
20.         TACAZON, ELMER JR. (IND)
21.         TAYLOR, JOTAY (IND)
22.         URDAS, MEL (IND)
23.         YAGIN, DIOSDADO (LP)
MAYOR - SANTA PRAXEDES
1.   AGUINALDO, DANNY AGI (NUP)
2.   ESTABILLO, RENE (LP)
VICE-MAYOR - SANTA PRAXEDES
1.   AGUINALDO, ESTERLINA (NUP)
2.   ESTABILLO, AURORA (LP)
COUNCILOR - SANTA PRAXEDES
1.   AGNIR, EDISON JR. (LP)
2.   AGUINALDO, RUFELIA (NUP)
3.   AGUINO, REGAL LORD (NUP)
4.   AGUIRRE, CHRISTOPHER (LP)
5.   BUENAVISTA, GIL (NUP)
6.   CABRERA, DEMY (LP)
7.   CACHAPERO, CARLO (NUP)
8.   CORPUZ, ELIZABETH (IND)
9.   CUDAL, HILARIO JR. (LP)
10.         DE LA CRUZ, MARK ROBENSON (NUP)
11.         LABUNI, EDGAR (NUP)
12.         LLAPITAN, WINNING (NUP)
13.         MANGALIMAN, LILIAN (LP)
14.         PASCUA, GODOFREDO JR. (NUP)
15.         PASCUAL, ROEL (LP)
16.         STA MONICA, LITO (LP)
17.         WAMIL, ROCKYFELLER (LP)
MAYOR - SANTA TERESITA
1.   GARCIA, LOLITA (NPC)
2.   SEVILLEJA, FRANCISCO (UNA)
VICE-MAYOR - SANTA TERESITA
1.   MARTINEZ, EMMANUEL (NPC)
2.   PUYAOAN, BOBSY (UNA)
COUNCILOR - SANTA TERESITA
1.   ABAD, BERNALDO (UNA)
2.   BALDIVISO, REYNALD (NPC)
3.   CADAY, PABLO JR. (UNA)
4.   CAPA, JIMMY (UNA)
5.   CASTILLO, RHUDEL (IND)
6.   EDURIA, JOVEY (NPC)
7.   FAGELA, RUBEN SR. (NPC)
8.   LORENZO, BONG (NP)
9.   LORENZO, ZENAIDA (UNA)
10.         MACARUBBO, MICHAEL (NPC)
11.         MANALILI, MERLITA (UNA)
12.         PALOR, MELCHOR (NPC)
13.         TABACO, CONRADO (NP)
14.         TABIEROS, RUPERTO (NPC)
15.         TRINIDAD, BIENVENIDO (UNA)
16.         YERE, JOHNSON (UNA)
MAYOR - SANTO NIÑO (FAIRE)
1.   CARODAN, JOSE (IND)
2.   PAGURAYAN, VICENTE (LP)
3.   UY, ROMEO (UNA)
VICE-MAYOR - SANTO NIÑO (FAIRE)
1.   CUNTAPAY, MARITES (LP)
2.   MENDOZA, AYONA (UNA)
COUNCILOR - SANTO NIÑO (FAIRE)
1.   BAQUIRAN, ELISEO (LP)
2.   BAUTISTA, DOC AGA (IND)
3.   CAALIM, DARWIN (UNA)
4.   CALANO, EFREN (UNA)
5.   CAMPANO, ERLENITA (IND)
6.   CARAG, DETILINDA (LP)
7.   CARDONA, GENARO JR. (LP)
8.   DAQUIOAG, JUN-JUN (LP)
9.   ENCISO, MA. LOURDES (IND)
10.         ESQUIBIL, EDMUND (IND)
11.         MACASADDU, ISMAEL (LP)
12.         MAGNO, NELSON (LP)
13.         MALAMUG, FLORANTE (UNA)
14.         MENDOZA, EDEN (UNA)
15.         MORGADO, CORAZON (IND)
16.         PADUA, CESAR JR. (NUP)
17.         PAGURAYAN, ELCID (IND)
18.         PECSON, ROMEO (LP)
19.         RAMOS, JOEY (UNA)
20.         SALAMERO, REY (IND)
21.         TULALI, EDGAR (LP)
22.         UTLEG, JAMES (IND)
23.         UY, JAMIL (ROMEO)
24.         VENTURA, FRANCIS (UNA)
MAYOR - SOLANA
1.   CARAG, JENNALYN (UNA)
2.   CAUILAN, ROBERTO (LP)
VICE-MAYOR - SOLANA
1.   CARAG, MEYNARD (NUP)
2.   LASAM, CARLO PAOLO (LP)
COUNCILOR - SOLANA
1.   BACUD, RICHARD LITO (NUP)
2.   CALLUENG, MAXIMO (NUP)
3.   CANAPI, KENNETH (IND)
4.   CARAG, AMELIA (LP)
5.   CRISTOBAL, RONALD (NUP)
6.   CUSIPAG, JUNE (LP)
7.   DE ASIS, FRANCISCA (LP)
8.   DELA CRUZ, TEOFILA (LP)
9.   FERNANDEZ, RODOLFO (NUP)
10.         FERRER, VICENTE JR. (LP)
11.         LAGUNDI, MAURINO (LP)
12.         MALLILLIN, JAMES (NUP)
13.         PUNZALAN, BIENVENIDO JR. (NUP)
14.         SALAGAN, REYMUNDO (LP)
15.         SIMANGAN, CLEOFE (NUP)
16.         TANGONAN, DEXTER (LP)
17.         UBIÑA, ALL (IND)
MAYOR - TUAO
1.   DAQUIAL, JUN (NP)
2.   MAMBA, FRANCISCO JR. (LP)
VICE-MAYOR - TUAO
1.   BALIGOD, NILO (IND)
2.   MAMBA, WILLIAM (LP)
COUNCILOR - TUAO
1.   BALIGOD, ORLINO (NP)
2.   BALORAN, GIL (NUP)
3.   BELTRAN, LEONARD (LP)
4.   CHAVENTE, ROGARD (NP)
5.   FAUSTO, RAMBO (NP)
6.   FERNANDEZ, MAYONITO (LP)
7.   LANDEZA, ELA (NUP)
8.   LAZATIN, NESTOR (NUP)
9.   MABBORANG, LORETO (LP)
10.         MALODRIGO, NOEL (IND)
11.         SORIANO, MARTIN (LP)
12.         SORIANO, WILLY (NUP)
13.         SUMIGAD, EMMONG (LP)
14.         TABAO, FELISA (LP)
15.         TAGUIAM, ARTHUR (LP)
16.         YAP, PETER SY (LP)
MAYOR - TUGUEGARAO CITY
1.   CARONAN, ENGELBERT JR. (IND)
2.   SORIANO, JEFF (NPC)
3.   TING, DELFIN (IND)
VICE-MAYOR - TUGUEGARAO CITY
1.   DE GUZMAN, BIENVENIDO II (NPC)
2.   TING, LARRY (NUP)
COUNCILOR - TUGUEGARAO CITY
1.   ABRAHAM, WINO (NP)
2.   ARAGO, GRACE (NPC)
3.   ARUGAY, ARNEL (NPC)
4.   AVE, AURORA (NUP)
5.   BACCAY, DANNY (IND)
6.   BAGGAYAN, SALLY (NUP)
7.   BANGAYAN, FELISA (NUP)
8.   BAYONA, JUDE (NPC)
9.   BINARAO, AARON ROBERT (IND)
10.         CALLANGAN, CLAIRE (NPC)
11.         CALUBAQUIB, KEN (NPC)
12.         CARAG, BONI (LP)
13.         CATABAY, MAR (NUP)
14.         DAYAG, DOC IKENG (NPC)
15.         DE LAZA, ZALDY (NPC)
16.         DE LEON, MANRICO II (IND)
17.         FUGABAN, ROBERT (IND)
18.         GOSIENGFIAO, LALAINE (IND)
19.         GUZMAN, MOON (LP)
20.         KANAPI, KIKO (LP)
21.         LABANG, GILBERT (NPC)
22.         MAGORA, MUNDING (NP)
23.         MARIBBAY, ELMER (LP)
24.         MARTIN, MARJ (LP)
25.         MELAD, CALIXTO (NPC)
26.         MELAD, HENRY (IND)
27.         MEMAN, KA INTOY (LP)
28.         ONG, LP ONG (IND)
29.         PAGULAYAN, BETTY (NUP)
30.         PAGULAYAN, JOHN (IND)
31.         PAGULAYAN, NICK (IND)
32.         PAGULAYAN, TONY (LP)
33.         POBRE, JULIUS (NUP)
34.         REYES, IAN (NPC)
35.         TAGUIAM, JONAS (IND)
36.         TAMAYAO, EDMUND (NUP)
37.         TING, MAILA (NUP)
38.         TUDDAO, EDITHA'S (NPC)
39.         TUMALIUAN, JOHNNY (NUP)
40.         VALDEPEÑAS, LORETO (IND)
Guidelines for Verification
  1. The Certified List of Candidates (List), as posted, is merely an initial List and subject to editing.
  2. All candidates are enjoined to check their names, specifically their Names to Appear on the Official Ballot, in the List.
  3. Any request for correction, if allowed, shall be communicated to the Regional Election Director, Provincial Election Supervisor, or Election Officer concerned in writing until 21 January 2016. The Election Officer shall in turn, submit a memorandum to the Law Department, by the fastest means of communication with regard to the request for correction.
  4. The Law Department shall determine whether or not the request for correction is allowed.
  5. The List is subject to the outcome of the various cases/issues pending before the Commission.

Source: COMELEC

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages