Eastern Samar List of Local Candidate - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Friday, 12 February 2016

Eastern Samar List of Local Candidate

Eastern Samar, Philippines

PROVINCIAL GOVERNOR - EASTERN SAMAR

  1. LIBANAN, NONOY (NUP)
  2. NICART, AKLAN (LP)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR - EASTERN SAMAR

  1. OBIENA, ALEXANDER (IND)
  2. PICARDAL, MARCELO FERDINAND (LP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - EASTERN SAMAR FIRST DISTRICT

  1. ALVAREZ, KAREN (LP)
  2. BALASE, PEREGERIO (NP)
  3. CABATO, CELESTINO (LP)
  4. CAPITO, ANNABELLE (LP)
  5. DERI-ON, PERGENTINO JR. (NP)
  6. DONGALLO, LALA (NP)
  7. MONTALLANA, JOJI (LP)
  8. QUINTUA, ANICETO (IND)
  9. SUYOT, BYRON (LP)
  10. TIUNAYAN, JANE (NP)
  11. VILLARINO, DANIEL (NP)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN - EASTERN SAMAR SECOND DISTRICT

  1. ABUDA, JONAS (LP)
  2. AYLLON, VANESSA (NP)
  3. CABACABA, GORGONIO (LP)
  4. CABLAO, NESTONETTE (NP)
  5. DADO, CARLOS (NP)
  6. DELOS REYES, AURORA (NP)
  7. GOTEESAN, MARICAR SISON (LP)
  8. HOLANDA, JENNETTE (NP)
  9. REYES, BEATRIZ (LP)
  10. TY, JAIME (LP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - EASTERN SAMAR LONE DISTRICT

  1. EVARDONE, BEN (LP)
  2. GONZALES-KWAN, ANNALIZ (NP)

MAYOR - ARTECHE

  1. EVARDONE, ROLAND BOIE (LP)
  2. MEJICA, LINDA (NP)

VICE-MAYOR - ARTECHE

  1. DULFO, ZEBLANSKY (NP)
  2. EVARDONE, ROLANDO (LP)

COUNCILOR - ARTECHE

  1. AGNO, LORENZO (NP)
  2. CATALO, NOEL (IND)
  3. DALIT, MARISSA (LP)
  4. DONCERAS, EDAM (NP)
  5. EVARDONE, ANTONIO JR. (LP)
  6. GELERA, GLEN (NP)
  7. LAPESORA, BENEDICTO (IND)
  8. LOSAURA, WALDEN (NP)
  9. MEJICA, ALICIA (LP)
  10. MONTANCES, ARIEL MOISES (NP)
  11. MONTANCES, VICENTE (NP)
  12. MOSCOSA, JERICO (LP)
  13. NACINO-BROÑOLA, ZINNIA (IND)
  14. NUGUIT, RESTITUTA (LP)
  15. OLALIA, ALFREDO (NP)
  16. ORSAL, NATALIO (LP)
  17. PIMENTEL, REYNALDO (IND)
  18. PINANGAY, BELINDA (NP)
  19. RAMOS, THELMA (IND)
  20. RONCALES, JEFFERSON (LP)
  21. SAMANTILA, ELIZA (IND)

MAYOR - BALANGIGA

  1. CAMENFORTE, NEIL (UNA)
  2. DELADIA, MARCIANO JR. (LP)
  3. GARIA, ROLANDO (IND)
  4. GRAZA, RANDY (NP)

VICE-MAYOR - BALANGIGA

  1. DE LIRA, VISCUSO (LP)
  2. ENCISO, SAMMY (NP)

COUNCILOR - BALANGIGA

  1. ABLAY, DANNY VIRGIL (LP)
  2. ADULA, PHILIP (UNA)
  3. ADULA, SIMEON JR. (NP)
  4. ALVARINA, MARGARITO (LP)
  5. ALVARINA, MICHEL (NP)
  6. ANISTOSO, BETH (LP)
  7. ARICA, GLENN (NP)
  8. BALAIS, CAROL (NP)
  9. BIONG, BOY (NP)
  10. CALICOY, MICHAEL (LP)
  11. CARISMA, OEL (NP)
  12. CONGZON, GINA (NP)
  13. DELANTAR, NERO (LP)
  14. DIOQUINO, HAYDEN NAZAR (UNA)
  15. DURAN, OLIVIA (UNA)
  16. EDER, MODESTO (LP)
  17. ELABA, INDAY (NP)
  18. ELACION, TOMMY (UNA)
  19. GACHO, PERTCHER (UNA)
  20. GAYDA, PROCESO (UNA)
  21. HUPP, JAMES (LP)
  22. KAHLER, EDITH (IND)
  23. SABIDO, ALPIO (LP)
  24. SALAZAR, NORMA (IND)

MAYOR - BALANGKAYAN

  1. CONTADO, ALLAN (LP)
  2. GESITE, VEGERANO (KBL)

VICE-MAYOR - BALANGKAYAN

  1. ABUNALES, ALICE (LP)
  2. ALDE, NITA (NP)

COUNCILOR - BALANGKAYAN

  1. AZURA, CECILE GRACE (KBL)
  2. BARBO, TESSIE (KBL)
  3. BORJA, NELSON (IND)
  4. BORJA, NESTOR (LP)
  5. CARATAY, OPE (LP)
  6. CHERREGUINE, LILIA (KBL)
  7. CONTADO, NERAFIE (LP)
  8. GESITE, ARNOLD (KBL)
  9. GESITE, MATHEW (LP)
  10. GLINO, ALLAN (LP)
  11. GUNDA, LEON (KBL)
  12. LACABA, ANELYN (LP)
  13. LIRA, GERWIN (KBL)
  14. LIRA, LESME (KBL)
  15. MONTES, MYRA (LP)
  16. YADAO, STELLE (LP)

MAYOR - BORONGAN

  1. ABUNDA, MARIA FE (LP)

VICE-MAYOR - BORONGAN

  1. ANACTA, FIDEL JR. (LP)
  2. CASILLANO, EDSEL ANTONIO (NP)
  3. LEGION, ANACLETO (IND)

COUNCILOR - BORONGAN

  1. ADOR, LEONALDO JR. (LP)
  2. ALEA, MEYO (IND)
  3. ANACIO, JENNIFER (LP)
  4. ANASARIAS, AURORA (LP)
  5. BAGACAY, RENATO (LP)
  6. BASADA, CORA (IND)
  7. BEBITA, NAPOLEON (LP)
  8. CATUDIO, IAN (IND)
  9. ESCOTO, GLENN (LP)
  10. FRANCO, VICTOR (LP)
  11. PALCE, ABE (UNA)
  12. QUELITANO, JUN (LP)
  13. REAGO, BEBOT (NP)
  14. SOLIDON, JESSE (IND)
  15. SY, MARIE (IND)
  16. TIU SONCO, EMMAN (LP)

MAYOR - CAN-AVID

  1. GERMINO, GIL NORMAN (NP)
  2. GRATA, EDILBERTO JR. (LP)
  3. HIC, REYNALDO (IND)

VICE-MAYOR - CAN-AVID

  1. AGUILAR, MARIETA (LP)
  2. GAYDA, JOAQUIN (LDP)
  3. GERMINO, VILMA (NP)

COUNCILOR - CAN-AVID

  1. BUSA, IRENE (NP)
  2. BUSA, WILFREDO (LP)
  3. CEBRERO, GIL JR. (LP)
  4. CEBRERO, RIC (NP)
  5. CESISTA, ALICIA (LP)
  6. COSO, MILVEN (IND)
  7. ECHAGUE, LEO (LP)
  8. GRATA, PRIMO (NP)
  9. GULFERIC, BRANDO (NP)
  10. HIC, RIVA (NP)
  11. HOBAYAN, NORBERTO JR. (LP)
  12. IRASGA, RONITO (LP)
  13. JAVA, LITA (LP)
  14. KERRIGAN, VANESSA (NP)
  15. LAVADO, VIRGILIO (LP)
  16. NIÑORA, DIONESIO (IND)
  17. OBIENA, OMER (NP)
  18. ROBIN, DAVID (NP)

MAYOR - DOLORES

  1. CARPESO, SHONNY NIÑO (IND)
  2. DE VEYRA, RENE (IND)
  3. LIBANAN, ELDA (NP)
  4. VILLACARILLO-ALDAY, AIKO (LP)

VICE-MAYOR - DOLORES

  1. ONG, RONRON (LP)
  2. ROMUAR, PERLA (NP)

COUNCILOR - DOLORES

  1. ABELLA, PHILIP ABELLA (IND)
  2. AFABLE, ROGELIO (NP)
  3. AKLAO, BONDOS (LP)
  4. ALMAZAN, DEODATO (NP)
  5. ALMAZAN, JOVITO (LP)
  6. ALOTA, DANILO (LP)
  7. BACSAL,PERIMO GOMOY BACSAL (IND)
  8. BALAGBIS, FRANCISCO (NP)
  9. BUNA, HEREBERTO (NP)
  10. CAMACHO, SANTOS (NP)
  11. CAPON, VIRLIN (LP)
  12. CARPESO, RICARDO (UNA)
  13. DALINA, THELMA (UNA)
  14. ESTIL, HENRY (NP)
  15. ORAYA, LOWE (LP)
  16. PLANA, GRACIANO (KBL)
  17. RAMIREZ, MARK (NP)
  18. RIVERA, RICKY (LP)
  19. SABANDEJA, EPE (NP)
  20. SANTIAGO, VAL (LP)
  21. TAN, CHUCK (IND)
  22. TAPON, DODOY (LP)

MAYOR - GENERAL MACARTHUR

  1. THONG, CHRIS (NP)
  2. TY, FLORA (LP)

VICE-MAYOR - GENERAL MACARTHUR

  1. ALTAR , VICENTE (NP)
  2. BALDO, JOEL (LP)

COUNCILOR - GENERAL MACARTHUR

  1. ABADIES-NAVIDAD, ELVIE (LP)
  2. ACEBIAS, PEPE (NP)
  3. ALDAY, EDGAR (LP)
  4. ASADON, ESTEBAN (IND)
  5. CATAYONG, ROMY (NP)
  6. DAGALE, CRISANTA (LP)
  7. DURAN, LEON (NP)
  8. GO, EMERITA (LP)
  9. IDA, ROGELIO (LP)
  10. JAPZON, MANUEL (NP)
  11. MIFLORES , JESUS (NP)
  12. NAVALES, FE (LP)
  13. NAVIDAD, TEDDY (IND)
  14. PALLER, DB (LP)
  15. SABEJON, JOEL (IND)
  16. SUMEGUIN, RHAMSKY (LP)
  17. THONG, CHANG-CHANG (NP)
  18. TRENCIO, NIKOY (NP)

MAYOR - GIPORLOS

  1. BIONG, MARK (LP)
  2. GO, NON-NON (UNA)
  3. PADEL, ROLO (IND)

VICE-MAYOR - GIPORLOS

  1. CHUA, CHRISTOPHER (LP)
  2. ODRON, FRITZIE (UNA)
  3. PABELLO, EFREN (NUP)

COUNCILOR - GIPORLOS

  1. ABELLANOSA, BETTY (UNA)
  2. ALVARINA, ROMULO (LP)
  3. AMISTOSO, FLORA (UNA)
  4. BALAGASAY, IÑIGO (LP)
  5. BIONG, LICEL (LP)
  6. CAJIPO, RUSTOM (UNA)
  7. DADULLA, GERARDO (LP)
  8. DYER, LILIA (UNA)
  9. ECIJA, MA. ARMIE (UNA)
  10. ECLEO, DANIEL (LP)
  11. EDER, ROBERTO (UNA)
  12. FABILLAR, ROBERTO (LP)
  13. FABILLAR, RODITO (NUP)
  14. GO, HYACINTH (UNA)
  15. LAGUITAN, EMIL (LP)
  16. MESTIOLA, ELISA (LP)
  17. NUÑEZ, NIDA (UNA)
  18. PADEL-LLAVADO, ROSALINDA (IND)

MAYOR - GUIUAN

  1. ABLAY, PAX ABLAY (IND)
  2. GONZALES, SHEEN (NP)
  3. GUIMBAOLIBOT, FLORO (LP)

VICE-MAYOR - GUIUAN

  1. BANDOY-GAYLON, EVET (LP)
  2. CABLAO, ROGELIO (NP)

COUNCILOR - GUIUAN

  1. ANIANO, HONORIO (NP)
  2. BANDOY, ARIEL (LP)
  3. CABACABA-RAMIREZ, VERONICA (NP)
  4. CABLAO, ANTONIA (NP)
  5. CASTOR, CELEDONIA (NP)
  6. CHUA, DOME (NP)
  7. CORDERO, ERIC (NP)
  8. EGARGO, MIGUEL (NP)
  9. LANZADERAS, EVELYN (LP)
  10. MACABOCSIT, INDO (LP)
  11. MONTES, DAYPEN (LP)
  12. OPANA, CONSTANCIO (NP)
  13. PEREZ, PUROY (LP)
  14. SISON, CORNELIO CARLO (LP)
  15. SISON, JOEY (LP)
  16. VELASCO, MANUEL (LP)

MAYOR - HERNANI

  1. BOCO, EDGAR (LP)
  2. TAGON, CESAR SR. (UNA)

VICE-MAYOR - HERNANI

  1. CANDIDO, WILMAR (LP)
  2. MONTERO, IMELYN (IND)

COUNCILOR - HERNANI

  1. ABLAY, GINA (UNA)
  2. ABLAY, JOSELITO (UNA)
  3. ABOLENCIA, PORING (LP)
  4. ALLUSO, DONIEGO (NP)
  5. ANTIPOLO, JOSE (LP)
  6. BAJE, MARCIAL (LP)
  7. COLLARGA, REOVEN (LP)
  8. CORRAL, FIDEL (NP)
  9. ECAP, ESTEBAN (NP)
  10. ECLEO, LEO (UNA)
  11. GAYOSO, FLORENCIO (IND)
  12. GENILO, CONCHITA (LP)
  13. HABAGAT, JULIE (LP)
  14. MACAWILE, DOLOROSA (UNA)
  15. MAGNO, LEE (NP)
  16. MENDOVA, ARTURO (LP)
  17. OPANDA, TIMOTEO (UNA)
  18. OROCAY, PACIANO JR. (LP)
  19. RANAO, EDINA (UNA)
  20. TAGON, CESAR JR. (UNA)

MAYOR - JIPAPAD

  1. MONLEON, DELIA (LP)
  2. RAZOS, LOURDES (NP)

VICE-MAYOR - JIPAPAD

  1. ADA, ANTONIO (NP)
  2. AMIGO, OSCAR (LP)

COUNCILOR - JIPAPAD

  1. AGRAVANTE, BABY ROSE (NP)
  2. CUENCO, EDGAR (NP)
  3. GARCIA, PAZ (LP)
  4. GO, MIGUEL JR. (IND)
  5. MEJICA, CRISANTO (NP)
  6. MOSCARE, BONIMER (IND)
  7. NORCIO, CATALINA (LP)
  8. NORCIO, DOMING (NP)
  9. NORCIO, LANIE (LP)
  10. NOROMBABA, NEIL (LP)
  11. NUGUIT, RODRIGO (LP)
  12. PAJANUSTAN, CELSO JR. (NP)
  13. PECAYO, ABDULIA (LP)
  14. PECAYO, RENE (NP)
  15. PECENIO, OMING (NP)
  16. TIU, ALVIN (LP)
  17. VER, JUPITER (LP)

MAYOR - LAWAAN

  1. ALMEDA, FLORENCIO JR. (NP)
  2. GABORNES, MANUEL (IND)
  3. TOLENTINO, BANJO (LP)

VICE-MAYOR - LAWAAN

  1. AGOSILA, SYLVIA (NP)
  2. DACUNO, ERICO JR. (IND)
  3. MENDROS, ATHENE (LP)

COUNCILOR - LAWAAN

  1. ABAYAN, ANASTACIO (IND)
  2. ABAYAN, ELMO (LP)
  3. ABAYAN, MARILYN (NP)
  4. CABRIA, BAZIL (LP)
  5. CATALOGO, FRANCISCO (NP)
  6. ECALDRE, CLEMENTE (IND)
  7. ECALDRE, RICO (LP)
  8. EDER, APOLONIO (NP)
  9. ELAIRON, CORAZON (IND)
  10. GABE, RAFAEL (NP)
  11. GABE, RICO (IND)
  12. GADE, RAUL (IND)
  13. GARRIGO, JOAN (NP)
  14. GAYLON, ROLANDO JR. (IND)
  15. GUINO, HENRY (LP)
  16. HEIDELBURG, ANDY (LP)
  17. INCISO, MANUEL (NP)
  18. INCISO, RAVI PARKER (IND)
  19. MACAWILE, JANET (NP)
  20. MONTES, BILLY (IND)
  21. SABULAO, JOSE SR. (NP)
  22. SABULAO, LERIO (LP)
  23. SAGALES, RUBEN (IND)
  24. TANAUAN, ARIEL (LP)
  25. TOLENTINO, BERYL SHARON (LP)

MAYOR - LLORENTE

  1. BOCO, DANIEL (LDP)
  2. CODOY, DINDO (LP)

VICE-MAYOR - LLORENTE

  1. BANDILLA-BUSTRIA, YEYE (LP)
  2. HUGO, NATHANIEL (LDP)

COUNCILOR - LLORENTE

  1. AGUILAR, LEOPOLDO (LDP)
  2. ALOTA, EBRIT (LP)
  3. ALTAR, NESTOR (LDP)
  4. ALZATE, JOSELITO (LDP)
  5. BANOG, ZACARIAS NICK (LDP)
  6. BERNAS, CECIL (LP)
  7. BONGA, EUGENIO (LDP)
  8. BORJA, BONIFACIO (LP)
  9. BORMATE, ANTONIO JR. (LDP)
  10. CALZITA, FRANCIS (LP)
  11. CASIMO, BENJIE (LP)
  12. CONDRADA, JONNIE (LDP)
  13. GUARINO, MA. EMMA (LDP)
  14. LOSTE, ANGEL (LP)
  15. LOSTE, EDDIE (LP)
  16. TAN, AIDA (LP)

MAYOR - MASLOG

  1. SANTIAGO, RAC (LP)

VICE-MAYOR - MASLOG

  1. SANTIAGO, SEPTEMIO (LP)

COUNCILOR - MASLOG

  1. ABESTRUZ, ISIDRO (LP)
  2. CAMPOMANES, ELDEN (LP)
  3. ELONDO, NATAL (IND)
  4. LAZARRA, AN AN (LP)
  5. LAZARRA, EYONG (LP)
  6. OPADA, ABING (LP)
  7. QUIBA, CHARLIE (LP)
  8. SANTIAGO, KARY (LP)
  9. VALLES, ELOK (LP)

MAYOR - MAYDOLONG

  1. BALDONO, DANIEL (UNA)
  2. GARADO, GODOFREDO (LP)
  3. PALCE, RENE (NP)

VICE-MAYOR - MAYDOLONG

  1. BORJA, LOUIE (LP)
  2. GUASIS, JONATHAN (UNA)

COUNCILOR - MAYDOLONG

  1. AFABLE, AYING (LP)
  2. AMBAL, OLYMPIO JR. (LP)
  3. APURA, NAZARIO (LP)
  4. ARABA, EMMANUEL (UNA)
  5. ARMA, NENE (LP)
  6. BAJADO, CARPIO (UNA)
  7. BALDONO, JENNY (UNA)
  8. BAQUILOD, MARIFE (LP)
  9. CORADO, HILO-HILO (LP)
  10. CORADO, LORELIE (UNA)
  11. DOCABO, ALEXANDER (UNA)
  12. DUQUE, ANTHONY (UNA)
  13. LOSTE, FIDEL (LP)
  14. MONTES, BLESILDA (UNA)
  15. MONTES, MOISES (UNA)
  16. MONTES, ONIE (LP)

MAYOR - MERCEDES

  1. CABOS, ENRIQUE (LP)
  2. MACAWILE, PAYLING (NP)

VICE-MAYOR - MERCEDES

  1. QUIMINALES, EDWIN (LP)
  2. REDIANG, ALBERTO (UNA)

COUNCILOR - MERCEDES

  1. ABRINGE, ROQUE (NP)
  2. ABRIS, ANTONIO (UNA)
  3. CABALLEGAN, NICOMEDES (NP)
  4. CABOS, VIRGINIA (LP)
  5. CALIWAN, ARCEL (IND)
  6. DADULLA, JOSEPH (IND)
  7. ECLARINAL, ROLANDO (UNA)
  8. ESTOR, ROSARIO (LP)
  9. ESTRADA, JACINTO (LP)
  10. GAGAM, CANDIDO (NP)
  11. LABICANE, LORENZO (IND)
  12. MACABINGKEL, LEOPOLDO JR. (LP)
  13. MACAPUGAS, PIO (NP)
  14. MACAPUGAS, REMBERTO (LP)
  15. MACAWILE, ROGELIO (NP)
  16. NALDO, ZACARIAS (UNA)
  17. NAVIDAD, CLODUALDO SR. (LP)
  18. ODEVILAS, SAMUEL (IND)
  19. ODON, BERNARDITA (IND)
  20. PAGATPAT, DANILO (LP)
  21. QUILBIO, ANTONETTE (LP)
  22. QUIRANTE, DOMINGO (IND)
  23. RANOCO, SEMING (IND)
  24. TALAGTAG, JOSE (UNA)
  25. WANIWAN, PRIMITIVO (IND)

MAYOR - ORAS

  1. ALVAREZ, VIVIANE (LP)
  2. COQUILLA, TEODULO (NP)
  3. DY, LORETA (NUP)

VICE-MAYOR - ORAS

  1. LIBANAN, CARLO (LP)
  2. UMIL, BENJUN (NUP)

COUNCILOR - ORAS

  1. BATICA, FERNANDO CARLO (LP)
  2. COLICO, BENITO (LP)
  3. DOCENA, BAUTISTA (LP)
  4. DY, PATRICK (NUP)
  5. LIM, REYNALDO (LP)
  6. MAESTRE, MICHAEL (LP)
  7. MEJICA, AQUILINO (NP)
  8. MONTANCES, VIRGILIO (NUP)
  9. MOSLARES, EDWIN (IND)
  10. MUGAS, ADOLFO (LP)
  11. PICARDAL, ALDWIN (LP)
  12. PICARDAL, DONATO (NUP)
  13. PORMIDA, IRVIN (LP)

MAYOR - QUINAPONDAN

  1. ABUDA, FELIPE (IND)
  2. ASEBIAS, RAFAEL (NP)
  3. BIONG, GIRLIE (UNA)
  4. MAMBULAO, ROSE (LP)

VICE-MAYOR - QUINAPONDAN

  1. CAMPO, NEDITO (LP)
  2. CANDIDO, LEO JASPER (UNA)

COUNCILOR - QUINAPONDAN

  1. ANGUREN, LOPE (UNA)
  2. AZURA, CARPO (UNA)
  3. BIONG, FLORENCIA (LP)
  4. BIONG, JULIAN JR. (NP)
  5. CAMPO, MA. ALONA (LP)
  6. CAWAJA, NILO (LP)
  7. ELOGARIO, FAUSTINO (LP)
  8. GAYLON, RITA (LP)
  9. GERMONES, JUNREY (IND)
  10. MACAWILE, ELENA (LP)
  11. MACAWILE, GLENDA (LP)
  12. MAGNO, AGERICO (NP)
  13. OBILLO, DANIEL (NP)
  14. QUINTO, MANUEL (PLM)
  15. RAMIREZ, ANTONIO (NP)
  16. RIPALDA, AUREA (LP)
  17. SAJORDA, DAVE (NP)
  18. TERENCIO, MARLIT (UNA)

MAYOR - SALCEDO

  1. GAGANTE, BENJAMIN (NP)
  2. MERGAL, MELCHOR (LP)

VICE-MAYOR - SALCEDO

  1. CONAG, BEBE (IND)
  2. DURAN, UTAY (LP)
  3. REGIS, STEVE (NP)

COUNCILOR - SALCEDO

  1. ABUNALES, NOEL (UNA)
  2. BADANOY, BAYE (LP)
  3. BAGANES, ROSARIO (NP)
  4. BAGUINON, CITAS (LP)
  5. BASILIDES, DOMINADOR (IND)
  6. CABUS, CHARLES (LP)
  7. DAIZ, FELIXBERTO (NP)
  8. GAGANTE, MICHAEL (NP)
  9. LACANARIA, ROSITA (IND)
  10. LANUEVO, BOY (NP)
  11. MACASIL, TONY (IND)
  12. ODON, PIO (IND)
  13. PALCONITE, ROSIE (LP)
  14. PELICANO, TOYAY (LP)
  15. QUIRANTE, CONCHITA (NP)
  16. RANIT, ADAM (LP)
  17. REGIS, FELICIANO (NP)
  18. SUMAYOD, MARVIN (NP)
  19. SUMOOK, SUSAN (NP)
  20. WANIWAN, JUANITO (LP)

MAYOR - SAN JULIAN

  1. ASEO, EZEKIEL FRITZ (LP)
  2. ESTARON, DENNIS (UNA)

VICE-MAYOR - SAN JULIAN

  1. DOLIGON, ALLAN (LP)
  2. DOLIGON, BUTOY (IND)
  3. REBAMONTAN, CARMEN (UNA)

COUNCILOR - SAN JULIAN

  1. ABAD, NONAY CONSOR ABAD (UNA)
  2. ACOL, YURITO (LP)
  3. AMOSCO, SANTOY (LP)
  4. ARTUGUE, JUDITH (UNA)
  5. CABO, NORBERTO (LP)
  6. CANTOS, JUAN (IND)
  7. COLICO, ABNER (LP)
  8. ENCINAS, DODJIE (UNA)
  9. ERROBA, JOEME (LP)
  10. JARADAL, MARIO VIC (UNA)
  11. LIMBAUAN, SARAH (UNA)
  12. MADOLID, CIRILO (LP)
  13. NICART, ABEL (UNA)
  14. NICART, ERLINDA (LP)
  15. QUILOÑA, PAULE (IND)
  16. QUINSAYAS, LEANDRO (UNA)
  17. QUINTO, GERMAN (LP)
  18. ROBIENE, SOLOMON (IND)
  19. SAMPOLE, NICANOR (UNA)

MAYOR - SAN POLICARPO

  1. ACOL, VIRGINIA (NP)
  2. NICART, THELMA (LP)

VICE-MAYOR - SAN POLICARPO

  1. MOSCOSA, RACHEL (NP)
  2. NICART, CONRADO III (LP)

COUNCILOR - SAN POLICARPO

  1. BALDOZA, CAYETANO (LP)
  2. CIDRO, CESAR (NP)
  3. FRAMIL, SITA (IND)
  4. JATA-AS, THOMAS (NP)
  5. LOMUNTAD, CINDERELLA (LP)
  6. LOMUNTAD, REBECCA (NP)
  7. LOPEZ, HAROLD (NP)
  8. MORALLOS, ONOFRE SR. (NP)
  9. MORATO, DELIA (LP)
  10. MOSCOSA, ANGEL (NP)
  11. MOSCOSA, MARCIANO JR. (LP)
  12. MOSENDE, ROMEGIO (LP)
  13. NICART, BONIFACIO (LP)
  14. NICART, CELEDONIO (LP)
  15. OPEÑA, PATERNO JR. (NP)
  16. SAMPAG, TERTOLIANO (LP)
  17. SUNGA, MELITA (NP)

MAYOR - SULAT

  1. BALAGAPO, REYNOEL (NUP)
  2. PALILEO, GERARDO (IND)
  3. ZACATE, VIRGINIA (LP)

VICE-MAYOR - SULAT

  1. ADLAO, MICHAEL (NUP)
  2. AMIGO, AMADO (LP)

COUNCILOR - SULAT

  1. ACUBA, IGNACIO JR. (IND)
  2. EVARDONE, FRISCO (LP)
  3. GECOMO, JUN (LP)
  4. GUDES, BENEDICTO SR. (LP)
  5. GUDES, RUFINO JR. (NUP)
  6. LIMBO, ROMEO (LP)
  7. LOBINA, ALBINO (NUP)
  8. LOBRIO, GERARDO (LP)
  9. NARVAL, ISIDRO (NUP)
  10. NECESITO, YOLANDA (NUP)
  11. OSIT, RIC JOSE (LP)
  12. TIKIKO, CORA (LP)
  13. TIU, VIVIAN (LP)
  14. TOMENIO, NOEL (NUP)
  15. ZACATE, REY FERNANDO (CDP)

MAYOR - TAFT

  1. ADALIM-HILARIO, MARICON (LP)
  2. LIBANAN, MARIAN (NP)
  3. LIM, DIEGO (LDP)

VICE-MAYOR - TAFT

  1. CEBREROS, OFELIA (IND)
  2. CHICANO, JOSE JR. (LP)
  3. SIMBORIOS, SANTOS (IND)

COUNCILOR - TAFT

  1. ACAYEN, BATA (NP)
  2. ADEL, CORNING (LP)
  3. ADIGUE, ELENA (IND)
  4. ARAYA, SALVADOR (LP)
  5. BALIBAG, MA. ALMA (LP)
  6. BALMES, RAUL (IND)
  7. BARIS, RHODA (IND)
  8. CEBREROS, VIOLETA (LP)
  9. CHICANO-TAN, EMELIAFE (NP)
  10. CUAREZ, JAIME (LP)
  11. DACUYAN, NORMA (LP)
  12. DOCENA, LEO FERNANDO (LDP)
  13. DOCENA, REX (NP)
  14. SIMBALLA, NILDA (LP)
  15. SIMBALLA, POLOY (NP)
  16. SIMBORIOS, DENVER (NP)
  17. TIUNAYAN-WHITE, ROSJANE (NP)
  18. YUHAN, ANDRES JR. (LP)
Guidelines for Verification
  1. The Certified List of Candidates (List), as posted, is merely an initial List and subject to editing.
  2. All candidates are enjoined to check their names, specifically their Names to Appear on the Official Ballot, in the List.
  3. Any request for correction, if allowed, shall be communicated to the Regional Election Director, Provincial Election Supervisor, or Election Officer concerned in writing until 21 January 2016. The Election Officer shall in turn, submit a memorandum to the Law Department, by the fastest means of communication with regard to the request for correction.
  4. The Law Department shall determine whether or not the request for correction is allowed.
  5. The List is subject to the outcome of the various cases/issues pending before the Commission.
 Source: COMELEC

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages