2017 PHI SEA GAMES UPDATE: August 26 - Daily Events and Results - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Saturday, 26 August 2017

2017 PHI SEA GAMES UPDATE: August 26 - Daily Events and Results

SEA Games 2017: Team Philippines daily events and results (August 26)

Aquatic – Diving

Men’s
3M Springboard Finals at 1:45PM
Women’s
3M Springboard Finals at 12:00PM
Mixed
Team event finals at 3:30PM

Aquatic – Swimming

Men’s
1500M Freestyle at 9:10AM, Finals at 7:05PM
James Deiparine advances to the finals of 50M breaststroke, as he tops the qualifiers with a time of 28.53
4x100M Medley Relay at 9:55AM, Finals at 8:45PM
Women’s
Jasmine Alkhaldi advances to the finals of 100M butterfly with a time of 1:02.38, finals at 7:00PM
Nicole Oliva (2:04.13) and Jasmine Alkaldi (2:05.62) advance to the finals of 200M freestyle.
Jasmine Alkhaldi advances to the finals of 50M freestyle, with a time of 26.04

Athletics

Men’s
High Jump finals at 4:00PM
110M Hurdle finals at 4:35PM
5000M finals at 4:55PM
3000M Steeplechase finals at 8:10PM
4x400M Relay finals at 9:05PM
Women’s
Discuss Throw finals at 4:00PM
100M Hurdle finals at 4:20PM
4x400M Relay finals at 8:50PM

Badminton

Male
Doubles preliminary round at 9:00AM
Singles preliminary round at 9:00AM
Women’s
Doubles preliminary round at 9:00AM
Singles preliminary round at 9:00AM

Basketball

Gilas Pilipinas vs Indonesia (Finals) at 8:15PM * Gilas Pilipinas won the gold medal.

Billiards and Snooker

Men’s
Carlo Biado advances to semis of men’s 9 ball singles with a tight 9-8 win over Indonesia’s Irsal Nasution.
Johann Chua advances to semifinals of men’s 9 ball singles, with 9-6 win over Muhd Bewi of Indonesia.
Women’s
Sure gold-silver finish in women’s 9 ball as Rubilen Amit and Chezka Centeno (7-2) win in their respective semifinal matches. Centeno thumped Djajalie Claudia, 7-2, while Amit brushed aside Suhana Dewi bt Sabu, 7-1.

Cycling

Men’s
Daniel Patrick Caluag earns the bronze in Men’s BMX.
Women’s
BMX at 11:00AM, 11:35AM, 4:30PM
Equ – Dressage/Jumping
Mixed
Philippine team (Toni Leviste, Joker Arroyo, Chiara Amor, Colin Syquia) wins the silver medal in Show Jumping.

Golf

Men’s Team
Third and Fourth placing at 8:15AM

Gymnastics – Rhythmic

Women’s Team
Team Event Finals at 11:00AM

Ice Skating

Men’s
Figure-skating Individual final at 4:30PM
Women’s
Figure-skating Individual final at 3:00PM

Judo

Male
Above 60KG up to 66KG preliminary round at 2:00PM, semifinals at 3:30PM, finals at 5:40PM
Above 66KG up to 73KG preliminary round at 2:00PM, semifinals at 3:30PM, finals at 5:40PM
Women’s
Above 57KG up to 53KG preliminary round at 2:00PM
Judoka Kiyomi Watanabe wins the Philippines’ 17th gold after topping the women’s -63kg division.

Lawn Bowls

Men’s
Marcelito Pancho and Angelo Morales settle for the silver in Men’s Pairs, after losing to Malaysia in the finals, 20-13.
Women’s
Semifinals at 8:36AM

Muay

Men’s
51-54 KG preliminary round at 2:00PM
54-57KG preliminary round at 3:00PM
60-63.5KG preliminary round at 400PM
63.5-67KG preliminary round at 5:00PM
67-71KG preliminary round at 6:00PM

Pencak Silat

Men’s
Seni (Artistic) Tunggal Pool A at 12:00PM
Seni (Artistic) Tunggal Pool B at 12:00PM
Seni (Artistic) Ganda finals at 6:00PM

Petanque

Men’s
Triples preliminary round at 10:00AM
Triples semifinal at 3:00PM
Triples final at 3:00PM
Women’s
Triples preliminary round at 10:00AM
Triples semifinal at 3:00PM
Triples final at 3:00PM

Sepak Takraw

Men’s
Sepak Takraw Doubles at 10:01AM
Women’s
Sepak Takraw Doubles at 12:00PM

Sailing

Men’s
Laser Radial Single-Handed Individual Races at 10:30AM
Laser Standard Single-Handed Individual Races at 10:30AM
Optimist (U16) at 10:30AM
Windsurfing RS One at 10:30AM
International 470 at 10:30AM
International 420 (U19) at 10:30AM
Women’s
Laser Radial Single-Handed Individual Races at 10:30AM
Optimist (U16) at 10:30AM
Windsurfing RS One at 10:30AM
International 470 at 10:30AM
International 420 (U19) at 10:30AM

Shooting

Men’s
Pistol-10M Air Pistol Individual qualifications at 9:00AM, Finals at 12:00PM
Shotgun-Trap Individual qualifications at 9:30AM, Finals at 2:30PM
Women’s

Pistol-50M Rifle 3 Positions Individual qualifications at 9:00AM, Finals at 12:30PM

Squash

Men’s
Second Round at 11:00AM
Singles quarterfinals at 7:00PM
Women’s
Second Round at 11:00AM
Singles quarterfinals at 7:00PM

Table Tennis

Men’s
Semifinals at 10:00AM, Finals at 7:00PM
Women’s
Semifinals at 10:00AM, Finals at 7:00PM

Taekwondo

Men’s
Rodolfo Reyes Jr. earns bronze in Poomsae-Individual.
Dustin Jacob Mella, Raphael Enrico Mella, and Rodolfo Reyes Jr. earn gold with a total score of 8.40 in Poomsae-Team.
Women’s
Poomsae-Team preliminary round at 8:30AM
Poomsae-Individual final at 2:00PM
Jocel Lyn Ninobla, Juvenile Faye Crisostomo, Rinna Babanto settle for bronze medal with a total score of 8.27 in Poomsae-Team.
Mixed
Poomsae-Mixed Pairs preliminary round at 8:30AM
Poomsae-Mixed Pairs final at 2:00PM
Women’s
Third and Fourth placing at 7:30AM

Tennis

Women’s
Clarice Patrimonio settles for the silver medal in Women’s Singles, after losing to Thailand.

Volleyball

Women’s
Philippines loses to Thailand (Semifinals), 21-25, 17-25, 17-25, relegated to bronze medal match.

Waterski and Wakeboard

Men’s
Mark Griffin wins the bronze in the Men’s Individual competition.
Overall Finals at 8:45AM, 11:45AM, 1:45PM
Women’s
Overall Finals at 8:00AM, 11:00AM, 1:00PM
Wakeboard Individual Final at 9:45 AM

Source:
http://sports.tv5.com.ph/

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages