NCR-Fourth District List of Local Candidate - PH Trending

PH Trending

Latest Philippine news, trending stories about people, politics, sports, viral videos, technologies & more...

Breaking

Home Top Ad

Post Top Ad

Friday, 29 January 2016

NCR-Fourth District List of Local Candidate

NCR-Fourth District:LAS PIÑAS, MAKATI, MUNTINLUPA, PARAÑAQUE , PASAY, PATEROS and TAGUIG.

Guidelines for Verification

  1. The Certified List of Candidates (List), as posted, is merely an initial List and subject to editing.
  2. All candidates are enjoined to check their names, specifically their Names to Appear on the Official Ballot, in the List.
  3. Any request for correction, if allowed, shall be communicated to the Regional Election Director, Provincial Election Supervisor, or Election Officer concerned in writing until 21 January 2016. The Election Officer shall in turn, submit a memorandum to the Law Department, by the fastest means of communication with regard to the request for correction.
  4. The Law Department shall determine whether or not the request for correction is allowed.
  5. The List is subject to the outcome of the various cases/issues pending before the Commission.

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF LAS PIÑAS LONE DISTRICT

  1. ABELLERA, ZARDI (IND)
  2. ALVARADO, FILIPINO (IND)
  3. VILLAR, MARK (NP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF MAKATI FIRST DISTRICT

  1. CARREON, EUGENIA (PBM)
  2. DEL ROSARIO, MONSOUR (UNA)
  3. GARCIA, NORMAN NICHOLAS (LP)
  4. LATIMER, LOURDESIREE (IND)
  5. TALAG, WILLY (NPC)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF MAKATI SECOND DISTRICT

  1. CAMPOS, LUIS (UNA)
  2. CRUZADO, BOYET (LP)
  3. PEREZ, LEVI (PBM)
  4. PORCIUNCULA, VIN (IND)
  5. SARZA, JOEL (IND)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF MUNTINLUPA LONE DISTRICT

  1. BIAZON, RUFFY (LP)
  2. RICKETTS, RONNIE (UNA)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF PARAÑAQUE FIRST DISTRICT

  1. CELERIDAD, VIC (PBM)
  2. OLIVAREZ, ERIC (LP)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - CITY OF PARAÑAQUE SECOND DISTRICT

  1. GOLEZ, ROILO (IND)
  2. MONTAÑO, PETE (IND)
  3. ROSAL, PACIFICO (IND)
  4. TAMBUNTING, GUS (UNA)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - PASAY CITY LONE DISTRICT

  1. CALIXTO-RUBIANO, EMI (LP)
  2. LAGUIPO, DEO (PBM)
  3. QUIAL, ATTY. SONNY (IND)
  4. TEBELIN, BONG (IND)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - TAGUIG CITY (2ND COUNCILOR DISTRICT) LONE DISTRICT

  1. CAYETANO, PIA (NP)
  2. GONZALES, ATE CHE CHE (UNA)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES - TAGUIG CITY (1ST COUNCILOR DISTRICT) PATEROS LONE DISTRICT

  1. CABRERA, GLORIA (PBM)
  2. CERAFICA, ARNEL (LP)

CITY OF LAS PIÑAS

MAYOR - CITY OF LAS PIÑAS

  1. ABELLAR, ANTONIO JR (IND)
  2. AGUILAR, IMELDA (NP)
  3. GONZALES, BENJAMIN (IND)
  4. GUNDAN, ROLLY (IND)
  5. LONTOC, VERGILIO (IND)
  6. PUNSALAN, GABINA (IND)

VICE-MAYOR - CITY OF LAS PIÑAS

  1. BUSTAMANTE, LOUIE (NP)
  2. CASIMIRO, LOUIE (IND)

COUNCILOR - CITY OF LAS PIÑAS FIRST DISTRICT

  1. AGUILAR, PEEWEE (NP)
  2. CORDOVA, LEONILO (IND)
  3. CRISTOBAL, EMMANUEL (IND)
  4. DELA CRUZ, FLORANTE (NP)
  5. MADAJE, ALEJANDRO (IND)
  6. MARASIGAN, WALDY (IND)
  7. MIRANDA, ALFREDO (NP)
  8. QUILATAN, BEN (NP)
  9. RIGUERA, RENAN (NP)
  10. SANTOS, MARK ANTHONY (NP)
  11. VILBAR, RODERIC (IND)

COUNCILOR - CITY OF LAS PIÑAS SECOND DISTRICT

  1. AGUILAR, CARLO (NP)
  2. CASIM, JESUS JR (IND)
  3. CASIMIRO, LUIGI (IND)
  4. HERNANDEZ, DANILO (NP)
  5. MEDINA, HENRY (NP)
  6. RAMOS, RUBYMAR (NP)
  7. RIGUERA, BONIFACIO (NP)
  8. SANGGA, GERRY (NP)

CITY OF MAKATI

MAYOR - CITY OF MAKATI

  1. BINAY, ABBY (UNA)
  2. JUMAWAN, JIMMY (PBM)
  3. PEÑA, KID (LP)

VICE-MAYOR - CITY OF MAKATI

  1. ENCISO, GLENN (IND)
  2. LAGDAMEO, MONIQUE (UNA)
  3. MERCADO, KARLA (LP)
  4. PADRIGON, EDGARDO (PBM)

COUNCILOR - CITY OF MAKATI FIRST DISTRICT

  1. BALANE, RESTY (PBM)
  2. BATALLA, VIRGILIO (LP)
  3. CASAL-UY, MAYETH (UNA)
  4. CORPUZ, GEORGE (IND)
  5. CRUZ, BUBOY (LP)
  6. DIZON, FRANCISCO (IND)
  7. ENCISO, RUBEN (LAKAS)
  8. EUSEBIO, FERDIE (UNA)
  9. GRANADA, RAZEL (IND)
  10. GREGONIA, JAN MARTTI (IND)
  11. GUTIERREZ, ERLINDA (PBM)
  12. HERNANDEZ, CHUH (LP)
  13. HERNANDEZ, TON (IND)
  14. HILARIO, VIRJHONG (UNA)
  15. JAVIER, JOJO (UNA)
  16. JAVIER, RAUL (IND)
  17. KAHIWAT, RAYMOND (LP)
  18. LEUTERIO, BUNSO (PBM)
  19. LICHAUCO, ANTHONY (LAKAS)
  20. LOPEZ, BOBBIT (LP)
  21. MEDINA, ROMY (UNA)
  22. NAYVE, ARMANDO (IND)
  23. NEPOMUCENO, RIC NEPO (IND)
  24. ORTEGA, MA. ARLENE (UNA)
  25. PUNO, RICO J. (UNA)
  26. REYES, GERARD (IND)
  27. TORT, CARLOS JR (IND)
  28. TRINIDAD, JESSY (LP)
  29. UMANDAP, VICTORIO (LP)
  30. VILLENA, JOEY (LP)
  31. YABUT, ICHI (UAM)

COUNCILOR - CITY OF MAKATI SECOND DISTRICT

  1. ALBA, PROTACIO (PBM)
  2. ALVIOR, NESSIE (IND)
  3. ARENAS, EFREN (LP)
  4. ASPILLAGA, ASPI (LP)
  5. BALUYUT, JEFF (LP)
  6. BRILLANTE, BOBBY (LAKAS)
  7. CELOS, JUDITH (LP)
  8. CONTRERAS, ART (LP)
  9. DE LARA, IONYTETCHIE (UNA)
  10. ECLEO, ARTURO (PBM)
  11. JACOME, DIVINA (UNA)
  12. LORICO, LARRY (LP)
  13. MAGPANTAY, LEONARDO (LP)
  14. OLFATO, BABY (UNA)
  15. PANGILINAN, ARLEEN (UNA)
  16. PASIA, DOC (UNA)
  17. SAROSA, INA (LP)
  18. SOLITA, ROMMEL (IND)
  19. TALIPAN, JESSICA (PBM)
  20. TOLENTINO, RUTH (UNA)
  21. VILLAMOR, BING (UNA)
  22. YABUT, KING (UNA)

CITY OF MUNTINLUPA

MAYOR - CITY OF MUNTINLUPA

  1. ABAS, REYNALDO JR (IND)
  2. FRESNEDI, JAIME (LP)
  3. MARMETO, OSCAR (PBM)
  4. SAN PEDRO, ALDRIN (UNA)
  5. SIMUNDAC, TEMY (NPC)

VICE-MAYOR - CITY OF MUNTINLUPA

  1. CORRO, RAUL (UNA)
  2. DIOKO, CELSO (LP)
  3. NAVA, BABY AGUILAR (NPC)

COUNCILOR - CITY OF MUNTINLUPA FIRST DISTRICT

  1. ABANTO, ROMMEL (UNA)
  2. ARCIAGA, EDWIN (NPC)
  3. ARCIAGA, IVEE (UNA)
  4. ARCIAGA, LOUIE (LP)
  5. BONCAYAO, PATRICIO JR (LP)
  6. BORJA, ALEX (NPC)
  7. CAMILON, ALLAN AMAN (LP)
  8. CARANDANG, DANILO (LP)
  9. CRUZ, BONG (LP)
  10. DE GUZMAN, ALLAN PAULE (UNA)
  11. DIAZ, ALEX (UNA)
  12. DUMAG, ROMWELL (NPC)
  13. ESPELETA, LITTLE JONES (NPC)
  14. ESTRADA, NAOMI (NPC)
  15. GRAVADOR, CHRISTIAN (PDPLBN)
  16. MARMETO, CHARLENE AVE (UNA)
  17. MARQUEZ, KING FRANCIS (UNA)
  18. MOLINA, ED (IND)
  19. NIEFES, BAL (LP)
  20. PANINGASAN, MA. ARLENE (PBM)
  21. RAMIREZ, ERICK (UNA)
  22. SAN PEDRO, JOHNSON (IND)
  23. SOLCHAGA, JAMES BENJAMIN (NPC)
  24. TEVES, PHANIE (LP)
  25. TEVES, RINGO (LP)
  26. VARIAS, PASTOR NEIL (UNA)
  27. ZARCENO, JEAN (NPC)

COUNCILOR - CITY OF MUNTINLUPA SECOND DISTRICT

  1. ABAS, TINTIN (LP)
  2. AQUINO, AMELIA (PBM)
  3. AREVALO, DHES (LP)
  4. BAES, LESTER (LP)
  5. BUNYE, ALFREDO IV (UNA)
  6. CARLOS, KYRA (NPC)
  7. CONSTANTINO, LUCIO (LP)
  8. DE LEON, ANTHONY RAYMOND (UNA)
  9. DE LUMBAN, TAGS (NPC)
  10. ESCANDOR, NICA (UNA)
  11. ESPELETA, ELMER (NPC)
  12. GONZAGA, GRACE (LP)
  13. LEONGSON, CHARLEY (NPC)
  14. LLIGE, MANOLET (UNA)
  15. MEDINA, MARLON (UNA)
  16. MIRANDA, ALLAN (UNA)
  17. OBOG, MAYLIN (PBM)
  18. OLBES, RAOUL (UNA)
  19. POLICARPIO, ANGELITA (PBM)
  20. REDOR, MAI (NPC)
  21. RIVERA, ANNRAY (NPC)
  22. RONGAVILLA, MARISSA (LP)
  23. SANTIAGO, NEP (NPC)
  24. SEVILLA, RAFFY-RAPIDO (LP)
  25. SORIANO, MARY ANN (UNA)
  26. ULANDAY, VICTOR (LP)
  27. UNISA, RUSTY (NPC)

CITY OF PARAÑAQUE

MAYOR - CITY OF PARAÑAQUE

  1. OLIVAREZ, EDWIN (LP)

VICE-MAYOR - CITY OF PARAÑAQUE

  1. GOLEZ, RICO (LP)
  2. MARQUEZ, JEREMY (NP)
  3. MATE, ZANDRO (IND)

COUNCILOR - CITY OF PARAÑAQUE FIRST DISTRICT

  1. ANDALUZ, RUEL (IND)
  2. ARAGON, BENITO (IND)
  3. BAES, ERIC (LP)
  4. CO, EDWARD (IND)
  5. DELFIN, ANGEL (IND)
  6. DELOS SANTOS, JAIME (IND)
  7. FRISCO, NICK (IND)
  8. GABRIEL, PABLO JR (LP)
  9. INCIONG, BOK (LP)
  10. LOPEZ, DANILO (IND)
  11. MANGOSING, VINCENT ACE (LP)
  12. NAVA-TAN, ROSELLE (LP)
  13. QUIZON, VANDOLF (LP)
  14. SANTOS, MARVIN (LP)
  15. TALAM, DANNY (IND)
  16. TAMBOLERO, ELVIS (IND)
  17. VILLAFUERTE, JOAN (LP)
  18. WEBB, HUBERT JEFFRY (IND)
  19. YLLANA, JOMARI (IND)
  20. ZAIDE, JUN (IND)

COUNCILOR - CITY OF PARAÑAQUE SECOND DISTRICT

  1. AMURAO, KENNETH (IND)
  2. ANTIPUESTO, MILES (PDPLBN)
  3. AVILA, RUDY (IND)
  4. BELLO, MICHAEL ANTONIO (IND)
  5. BENZON, EDWIN (LP)
  6. BERNABE, YENG (IND)
  7. BUSTAMANTE-MENDOZA, JACKIE (LP)
  8. DE ASIS, TESS (LP)
  9. ESPLANA, GIOVANNI (LP)
  10. FAVIS, COACH BINKY (LP)
  11. GABATO, VIEN LAWRENCE (IND)
  12. MACARAIG, RONALD (IND)
  13. ONG, JERRY (PBM)
  14. RAZONABLE, ARMANDO (IND)
  15. SANTOS, KUYA DANNY (IND)
  16. SAYAJON, DOROTEO (IND)
  17. SOLIVEN-QUEBEC, FRANCES (IND)
  18. SOTTO, WAHOO (NPC)
  19. YLLANA, RYAN (PMP)
  20. ZULUETA, MANOLITO (IND)

PASAY CITY

MAYOR - PASAY CITY

  1. BAÑEZ, ALBERT (PBM)
  2. CALIXTO, ANTONINO (LP)
  3. DE CASTRO, PASTOR JR (IND)
  4. DEL ROSARIO, JORGE (PDPLBN)
  5. MARCELO, MULONG (IND)
  6. ROXAS, DR LITO (UNA)
  7. ROXAS, LITO (IND)

VICE-MAYOR - PASAY CITY

  1. DEL ROSARIO, BOYET (LP)
  2. PESEBRE, MARLON (NPC)

COUNCILOR - PASAY CITY FIRST DISTRICT

  1. ADVINCULA, JEROME (LP)
  2. ADVINCULA, RON JAY (IND)
  3. ALVINA, ABET (LP)
  4. BAUTISTA, JON (IND)
  5. CALIXTO, MARK (LP)
  6. CANON, ALEX (KBL)
  7. CUNETA, MA. ANTONIA (LP)
  8. GARPA, BOYET (IND)
  9. IBAY, PAT (AKB)
  10. MIRANDA, LOLITA (PDPLBN)
  11. MOLINA, MARGIE (LP)
  12. NG, OSCAR (IND)
  13. PESEBRE, ARIEL (NPC)
  14. PETALLO, BING (UNA)
  15. ROXAS, JENN-ROSE (IND)
  16. ROXAS, JENNY (UNA)
  17. SANTOS, DING (LP)
  18. SANTOS, TINO-MR. GRACE (NPC)
  19. SATO, JOE (IND)
  20. TRINIDAD, NELFA (UNA)

COUNCILOR - PASAY CITY SECOND DISTRICT

  1. ARCEO, MOTI (LP)
  2. BACAR, ROLLY (IND)
  3. BALIAD, JIM (IND)
  4. BAYONA, ONIE (UNA)
  5. BERNASOR, ZYRUS RONN (PDPLBN)
  6. CAMPO, RC (KBL)
  7. CUNETA, DANNY (IND)
  8. ENRIQUEZ, DEDICK (IND)
  9. ESTRELLA, WENG (IND)
  10. IBAY, ILEANA (AKB)
  11. ISIDRO, JOEY CALIXTO (LP)
  12. MANGUERRA, WOWEE (LP)
  13. MARCELO, RAFAEL (IND)
  14. MONTON, EDGARDO (IND)
  15. PADUA, AILEEN (LP)
  16. PADUA, REY (LP)
  17. PANALIGAN, ALLAN (PMP)
  18. SUVA, RICARDO JR (IND)
  19. TAN, CRISTAN (PDPLBN)
  20. TOLENTINO, OKIDOCBONG (PDPLBN)
  21. ULIC, COL REY (IND)
  22. VENDIVEL, DONNA (LP)
  23. YABUT, RAMON GILBERTO (IND)

PATEROS

MAYOR - PATEROS

  1. BUENAVENTURA, WILLIE (NP)
  2. DELA ROSA, DELFIN (PBM)
  3. NICDAO, JOJO (NPC)
  4. PONCE, IKE (IND)
  5. REYES, DAISY (IND)
  6. ROXAS, RAMON (AKSYON)

VICE-MAYOR - PATEROS

  1. CUERDO, BEBOT (NP)
  2. GERMAN, GERALD (IND)
  3. MANGOBA, BOJIE (NPC)
  4. SANTIDAD, BENNY (IND)

COUNCILOR - PATEROS FIRST DISTRICT

  1. ABIÑO, HAPON (IND)
  2. ACIDILLA, JOSSIE (NP)
  3. ARELLANO, LAURA (PBM)
  4. CAPCO, LARRY (IND)
  5. DE BORJA, EDMUND (NPC)
  6. DELA CRUZ, ALLAN (IND)
  7. DEVEZA, RADING (IND)
  8. DIONISIO, NAPOLEON JR (IND)
  9. DOLON, LANDO (NP)
  10. FLORES, JIMMY (NP)
  11. GUILING, FERDINAND (IND)
  12. HERNANDEZ, DEMY (NPC)
  13. JULIAN, FERNAN (PBM)
  14. LUNA, BOBIT (IND)
  15. MACINAS, NORA (PBM)
  16. MANZON, MONAY (IND)
  17. METIAM, LIGAYA (PBM)
  18. MUÑOZ, CONNIE (IND)
  19. ONGMANCHI, JON-JON (NPC)
  20. REDOBAN, JUN (PBM)
  21. REYES, ALDIE (NPC)
  22. RODEN, BAL (IND)
  23. ROSALES, ADOR (IND)
  24. SAEZ, LAURENCE (NPC)
  25. SANTOS, BETTY (NP)
  26. SANTOS, LEN-LEN (NPC)
  27. VILLANUEVA, TONY (NP)
  28. VILLEGAS, MIL (NP)

COUNCILOR - PATEROS SECOND DISTRICT

  1. AMPE, AYIE (NP)
  2. ARANCEL, ARTURO (IND)
  3. BIHAG, JHUN (NP)
  4. BUENAVENTURA, CHITO (NP)
  5. CASTILLO, EDGAR NOEL (IND)
  6. CRUZ, NILO (NPC)
  7. DE LARA, JOEY (IND)
  8. DIZON, ROWEL (NPC)
  9. ENRIQUEZ, RONNIE (NPC)
  10. GATPAYAT, JOVEN (IND)
  11. GATPAYAT, PANIO (IND)
  12. GENATO, JAPOK (NPC)
  13. GONZALES, SONNY (IND)
  14. LABINE, BOBS (NP)
  15. LAMBINO, ROMMEL (IND)
  16. NICDAO, ESTER (PBM)
  17. PONCE, MARVIN (IND)
  18. RAYMUNDO, BOJIC (IND)
  19. RAYMUNDO, JOWELL (IND)
  20. REYES, JERIC (NP)
  21. SANCHEZ, JOJO (NP)
  22. SANDIGAN, ALVIN (IND)
  23. UNGCO, JUNE (NPC)
  24. VILLANUEVA, NANI (NPC)
  25. YARI, ANGELITO (IND)

TAGUIG CITY

MAYOR - TAGUIG CITY

  1. CAYETANO, ATE LANI (NP)
  2. TIÑGA, ROMMEL (KDT)

VICE-MAYOR - TAGUIG CITY

  1. CRUZ, RICARDO JR (NP)

COUNCILOR - TAGUIG CITY FIRST DISTRICT

  1. ACORDA, DOMINGO (IND)
  2. CRUZ, ALLAN PAUL (NP)
  3. DE MESA, GIGI VALENZUELA (NP)
  4. GUTIERREZ, RYANNE (NP)
  5. ICAY, DARWIN (NP)
  6. MARCELINO, TIKBOY (NP)
  7. OGALINOLA, CARLITO (NP)
  8. SANTOS, FERDINAND (NP)
  9. TANYAG, ROMMEL (NP)

COUNCILOR - TAGUIG CITY SECOND DISTRICT

  1. ALIT, ARVIN IAN (NP)
  2. BUSTOS, JANINE (IND)
  3. CLAVO, ARTHUR (IND)
  4. DIZON, NOEL (NP)
  5. ERON, JOJO (NP)
  6. GARCIA, JAIME (NP)
  7. JORDAN, RICHARD PAUL (NP)
  8. LORONO, LORENZO (IND)
  9. MENDOZA, ROSARIO (IND)
  10. PANGANDAMAN, YASSER (NP)
  11. POOTEN, BASILIO (IND)
  12. SANTIAGO, DEO (IND)
  13. SAYSON, BENJAMIN JR (IND)
  14. SUPAN, MHER (NP)
  15. ZAMORA, PAMMY (NP)
Source: COMELEC

No comments:

Post a Comment

Post Bottom Ad

Pages